Kuzuya eşek, buzağıya koyun annelik yapıyor…

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde, meme ucu bulunmayan koyunun kuzusu, ahırdaki eşeğin memesinden süt emmeye başladı. Kocaeli’de ise hasta bir buzağı annesi yerine koyunu koydu ve koyundan içtiği sütle iyileşti.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde, meme ucu bulunmayan koyunun kuzusu, ahırdaki eşeğin memesinden süt emmeye başladı. Eşeğin sessiz bir şekilde kuzunun kendinden süt içmesine izin vermesi görenleri hayrete düşürdü.
İlçeye bağlı Bahçeli köyünde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan Soner Tosun’un koyunu, 20 gün önce doğum yaptı. Ancak kuzu, koyunun meme ucunun bulunmaması nedeniyle  annesinin sütünü içemedi. Bunun üzerine kuzu, ahırda bulunan eşeğin sütünü emmeye başladı. Eşeğin tepki vermeden kuzuyu emzirmesi dikkat çekti.

Hasta buzağı koyunu annesi sanıyor

Kocaeli’de bu görüntü görenleri şaşkına çevirdi. Hasta bir buzağı annesi yerine koyunu koydu. Koyundan içtiği sütle iyileşti. Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaşanan olay herkesi hayrete düşürdü. Hasta bir buzağı, bir koyunu annesi yerine koydu ve ondan süt içmeye başladı. Kandıra’da bulunan bir süt üretim tesisindeki yavru bir buzağı, hastalığı sebebiyle annesinden ayrı bir yere alındı.

Annesinden ayrılan buzağı alındığı bölgedeki bir koyunu annesi yerine koydu. Henüz 1 haftalık olan buzağı, sahibi Orçun Maviş tarafından hastalığı sebebiyle farklı bir yere koyuldu. Buzağı yaşadığı yeni yerinde bir koyunu annesi yerine koydu ve ondan süt emmeye başladı.

Koyun da kendisinden süt emen buzağıyı sahiplendi. Bir haftalık hasta buzağı koyundan emdiği sütle çok kısa bir sürede iyileşti. Bu durum Orçun Maviş’i de çok sevindirdi. Yaşadığı bu hayret verici olayı anlatan Orçun Maviş, “Bizim işimiz hayvancılık. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarımız var. Söz konusu buzağımız kısa süre önce henüz yeni doğmuşken bir hastalık geçirmişti. Biz de kendisini mecburen başka bir bölümümüze aldık” dedi.

Sözlerini devam ettiren Maviş, “Daha sonra bir gün gördüğümüz manzara bizi önce şok etti. Çünkü hasta buzağımız koyundan süt emmeye başlamıştı. Bir süredir koyun buzağıyı kendisi besliyor. İkisi de birbirini sahiplendi. Koyunlarımızın sütleri hem buzağıya hem de kendi kuzularına da yetiyor. Bir sorun olmadı. Biz de hal böyle olunca bir müdahale etme gereği hissetmedik” şeklinde konuştu.

Hasta buzağının kısa sürede iyileştiğini ifade eden Maviş, “Bu durum bizi de meraklandırdı açıkçası. Koyun sütü ile beslenmenin buzağı için nasıl bir sonucu olduğunu merak ettik. İnanın hiçbir sorun gözükmüyor. Her şey olağan seyrinde devam ediyor. Hasta buzağımız kısa süre içinde iyileşti. Bir ihtimal buzağının ishal olmasından çekiniyorduk ancak öyle bir durum da yaşamadık” dedi.

Böyle bir durumla ilk defa karşılaştıklarını anlatan Orçun Maviş, “Kaç yıldır hayvancılık yapıyoruz. İlk defa böyle bir olaya şahitlik ettik. Bakalım sonuçları nasıl olacak. Söylediğim gibi şimdilik bir sorun gözükmüyor. Hasta buzağı iyileşti. Normal şartlarda koyun sütü, inek sütünden daha besleyicidir. Buzağıda da anladığımız kadarıyla bu durum olumlu etkiler yarattı” ifadelerini kullandı. (Sabah/Yeniçağ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir