Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Lüleburgaz’da ‘Sürü Yönetim Elamanı’ Kursu

Kırklareli’nin Lüleburgazilçesinde Halk Eğitim Merkezi, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kırklareli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği iş birliğinde açılan, ‘Sürü Yönetim Elemanı Kursu’na yoğun ilgi oldu.

Atatürk İlkokulu’nda verilen Sürü Yönetim Elemanı Kursu’na 47 kursiyer katılıyor. Kursta, veteriner hekimler Mutlu Özdere, Çağrı Erşahince, Serkan Turan ve Seçkin Çakar tarafından katılımcılara eğitim veriliyor. Kırklareli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, eğitimlerin kursiyerlere büyük katkısı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bizim hayvancılıkta en önemli önceliğimiz hayvan hastalığa yakalanmadan bilgi sahibi olmak. Bunun nasıl olduğunu anlamak için eğitim gereklidir. Bu eğitimleri vermek için biz tarım il ve ilçe müdürlükleriyle koordine olarak bir program yaptık. 2015’ten beri Kırklareli’nin 7 ilçesine bunları yaydık. Son olarak da Lüleburgaz’a geldik. Lüleburgaz’da bu kursa katılım ilgi alaka çok yüksek oldu. Şu anda 47 tane arkadaşım her akşam 15 gündür aralıksız olarak bu kursa geliyor. Ben çok şey biliyorum diyen arkadaşlarım şimdi ben hiçbir şey bilmiyormuşum diyorlar. Kursların amacı bu işi yapanlara pratik bilgilerin yanında teorik bilgi kazandırmak, buradaki arkadaşlık diyaloglarını pekiştirmek, yaptıkları işi yapan arkadaşlarıyla paylaşarak eksik yönlerini bulmaktır. Ayrıca bakanlığın, devletimizin bu konuda vermiş olduğu bir destek var. 5 bin TL’lik Çoban İstihdam Desteği. Bu destekten yararlanmak için bazı kriterler var. Bunlardan bir tanesi de eğitimi bitirdikten sonra alınan sertifikalar. Bunun amacı da bu işi yapan çobanı, sosyal güvence ile garanti altına almak veya sosyal güvencesini devlet tarafından sağlamak. Yani SSK’sını bir nevi devlet vermiş oluyor. Bunun içinde birincisi sertifika olacak bu kurslardan alınan. İkincisi yıl içinde en az 6 ay bağ-kurunu yatırmış olacak. Üçüncüsü de 200 tane anacı olacak. Bu kritere sahip olan her arkadaşım birlik kanalı ile tarım il ve ilçe müdürlüklerine müracaat edip bir yıl sonra 5 bin TL hibe destek alacak. Bunları her yıl yerine getirdiği sürece her yıl devamlı sosyal güvencesi devlet tarafından korunmuş olacak. Biz bu bilinçle yola çıktık. Arkadaşlarımın hem bu hibe destekten faydalanması hem de bu pratik bilgilerine teorik bilgiler kazandırarak eksik yönlerini tamamlamak amacıyla biz bu kursları açtık. Bize burada yardımcı olan Tarım ilçe Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğüne çok teşekkür ederim. Bize çok büyük destek oldular. Önümüzdeki yıllarda da bu kursları devam ettireceğiz.”

Kursiyerlerden Ahmet Kozuk ise, kursların çok faydalı geçtiğini söyledi.

 

 

Kaynak: DHA

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mavi dil alarmı! Köy koruma bölgesi ilan edildi…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurtlar sürüye saldırdı: 50 koyun telef oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

1’i hamile 35 keçi son anda yanmaktan kurtarıldı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar