Bizimle İletişime Geçin

Foto Haber

Mağdur yetiştiricilere yörüklerden yem desteği

Denizli Yörükleri Derneği tarafından yaşanan orman yangınlarında büyük zarar gören Antalya-Manavgatlı besiciler için 6 ton yem gönderildi.

Denizli Yörükleri Derneği tarafından orman yangınlarında büyük zarar gören Manavgatlı besiciler için yem yardımı kampanyası başlatıldı. Dernek yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşların desteğiyle üç gün içinde 6 ton yem toplandı. Toplanan yemler Sevindik Mahallesinde bulunan yem deposundan görevliler tarafından TIR’a yüklendi.

Yaşanan orman yangınlarıyla birlikte özellikle Manavgat’taki birçok besicinin yörüğün büyük zarara uğradığını, Denizli Yörükleri Derneği olarak yaşanan acıyı biraz olsun hafifletmek için yardım yem yardımı kampanyası başlattıklarını anlatan Dernek Başkanı Yaşar Celal Ceylan, Muğla’da da orman yangınlarında zarar gören yörükler için yeni bir yardım kampanyası daha başlatacaklarını söyledi.

Dernek yönetimi ve vatandaşların desteğiyle üç günde 6 ton yem topladıklarına dikkat çeken Başkan Ceylan, “Gerçekten ciğerlerimiz yanıyor. Tarihimiz, ormanlarımız yok olmaya başladı. Burada da mağdur olan çok köylerimiz var. Bizde dernek olarak bu kardeşlerimize maddi manevi desteklerimizi yapmaya devam edeceğiz. Yönetim kurulu arkadaşlarımız ve yelerimiz ile dışarıdan katkı sağlayan dostlarımız ile beraber Antalya Manavgat’taki kardeşlerimize yem gönderiyoruz. Katkı veren herkese çok teşekkür ediyorum. Yüce rabbim birliğimizi daim eylesin” dedi. Konuşmaların ardından yola çıkan yem dolu TIR Manavgat İlçe Tarım Müdürlüğüne doğru yola çıktı. Toplanan yemler ilçe tarım müdürlüğü aracılığıyla yangında zarar gören besicilere dağıtılacak.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Foto Haber

Kuzu Ciğeri Maraş Paçasına Rakip

Kahramanmaraş’ta sabah kahvaltısında kuzu ciğer kebabı yemek isteyen vatandaşlar sıra bekliyor.

Çinili Çarşısı’nda yer alan Tarihi Cumhuriyet Lokantası’nda servis edilen ciğer kahvaltısı yemek için sabah saat 06.00’da vatandaşlar kapıda bekliyor.

Ciğer kebabının sabah kahvaltısında ayrı bir yeri olduğunu söyleyen kebap ustası Zafer Ayranpınar, “Türkiye’nin diğer illerinde sabah kahvaltısında ciğer kültürü var ve biz de bunu kentimizde başlattık. Pazar günleri sabah namazı sonrası ciğer servisimiz oluyor ve vatandaşlarımız yoğun ilgi gösteriyor. Elimizden gelen en iyi bir şekilde itinayla en iyi kuzu ciğerini misafirlerimize tattırıyoruz. Kahramanmaraş’ta kelle paça olmazsa olmaz ama biz de paçaya rakip olsun diye böyle bir uygulama başlattık” dedi.

Ayranpınar, “Bizim istediğimiz, insanlar haftanın bir günü paça diğer hafta ciğer yiyerek farklı lezzetleri tatmış olacaklar. İnsanlara özellikle pazar sabahı ciğer kahvaltısı tattırmak istiyoruz. Bu lokantanın adı Cumhuriyet, biz 1923 yılında kurulduk ve ben de 3’üncü kuşak olarak bu lokantayı işletiyorum. Yemeklerimizi kendi özel açık ekmeği, ayran ve acı biberimizle birlikte 15 lira olarak satış yapıyoruz. Amacımız bütün vatandaşlara bu lezzeti tattırmak” dedi.

Sabahın erken saatlerinde kuzu ciğer yemek için sıraya giren vatandaşlardan İzzet Uyunmaz ise, “İlk yediğimde mükemmel bir lezzet olduğunu gördüm ve her zaman yemeye çalışıyorum. Bugün de biraz erken geldim, çünkü geç kalırsak ciğer kalmıyor. O yüzden bu lezzeti getiren arkadaşımıza teşekkür ediyoruz. Herkesin de yemesini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: İHA

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar