Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Malatya’dan “süt” atağı

Malatya’da hayvancılık sektörüne ivme kazandırılacak Süt Toplama ve Soğuk Zincir Projesi şimdiden yatırımcıları kente çekmeye başlıyor. AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Fırat Kalkınma Ajansı, Malatya Ticaret Borsası ve Malatya Süt Üreticileri Birliği tarafından yürütülen ve son olarak DAP desteği alarak hayata geçirilecek olan dev projede ilk müşterinin SÜTAŞ olacağını duyurdu.

Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Birliğini ziyaret eden ve birlik çalışmaları hakkında Başkan Akın’dan bilgiler alan Çalık daha sonra birlik tarafından Halk Eğitim Kursu ile işbirliğiyle düzenlenen kursları başarı ile bitiren yetiştiricilere belge verdi. Burada konuşan Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’da son dönemlerde üretilen vizyonel projeler arasında yer alan Süt Toplama Merkezleri ve Soğuk Zincir Projesi hakkında önemli bilgiler verdi. Projenin tamamlanması ve soğuk zincirin kurulması ile birlikte Süt alımlarının SÜTAŞ tarafından yapılacağını duyuran Milletvekili Çalık, “Bingöl’de Sütaş fabrikası süt toplama merkezine ve üretim merkezini Bingöl Bingöl’de kurdu ve borsa başkanımız Ramazan Bey bize geldiğinde bu süt toplamanın bölgemizde de yapılması gerektiğini söyledi. Bu vesileyle Sütaş’ın yönetim kurulu üyeleri ile görüşme yaptık ve yapmış olduğumuz görüşmenin neticesinde normalde onlar bölgeyi Elazığ-Bingöl olarak sınırlıyorlardı. Malatya’nın da bunun içerisinde olmasını arzu ettiğimizi ifade ettik ve onlarda Sütaş’ın Malatya’dan üretilen sütleri almak üzere projenin içerisinde aldıklarını bizlere bildirdiler ve şu anda da bu çalışma devam ediyor.” dedi.

Projenin tamamlanma sürecinde olduğunu kaydeden Çalık,” Soğuk zincir konusu alakalı çok önemli bir proje yaptık. Sütaş Malatya’daki süt üreticilerimizin sütlerini toplayacak. Ama bunun için sizinle belirtmiş olduğunuz gibi bir Soğuk zincir gerekiyor. Bu vesileyle de yine Ramazan Başkanın bize teklifi Ne yapacağız ne edeceğiz bu sütleri nasıl toplayacağız dediklerinde benim hemen ilk aklıma gelen bugüne kadar da çok ciddi çalıştığım ve desteklerini aldım Fırat Kalkınma Ajansı genel sekreterimiz aradım bir proje hazırlayınız Malatyamız için süt toplama merkezleri oluşturalım ve Bu proje hazırlandı. Şuanda Malatya da süt toplamak için merkezlerimizi kurduk. Projeye destek Fırat Kalkınma ajansından aldık. Yaklaşık iki üç milyonluk bir proje süt toplanacak merkezler makineler toplanma alanları hazır vaziyette. inşallah burada sütler toplanacak, toplanan sütlerin dağıtımı da soğuk zincir vasıtası ile hem Türkiye hem de Malatya ekonomisine kazandırılmış olacak.” ifadelerine yer verdi.

“TARIMA 1,8 MİLYARLIK DESTEK VERİLDİ”

Açıklamasının devamında 2002-2021 yılları arasında “Tarımsal Desteklemeler” kapsamında üreticilere 1 Milyar 813 Milyon 733 Bin TL ödeme yapıldığını ve desteklerin devam ettiğini anımsatan Milletvekili Çalık,” 2002-2020 yılları arasında KKYDP kapsamında tamamlanan 5 bin 438 projeye 67 Milyon 218 Bin TL hibe desteği verilmiştir. Aynı dönemde tamamlanan 605 Genç Çiftçi Projesine (KKYDP) 18 Milyon 150 Bin TL verilmiştir. 2002-2010 yılları arasında 24 Kooperatife 23 Milyon 463 Bin TL kredi sağlandı. 2010-2020 yılları arası tamamlanan toplam 95 adet 50-300 baş DAP, Gebe Düve Üretim Merkezi, Damızlık Düve, 10-50 baş DAP ve Damızlık Koç alım projesine 16 Milyon 578 Bin TL tutarında hibe desteği verilmiştir. İyi Tarım için 2012-2020 yılları arasında toplam 51 Milyon 547 Bin TL, Organik Tarım için 2010-2020 yılları arasında toplam 25 Milyon 683 Bin TL , 2002’de 23,5 milyon lira tarımsal destek verilmişken bu desteği 8,2 kat artırdık ve 2020’da yıllık 194,6 milyon lira tarımsal destek verdik. 2002’de sadece 181 bin lira hayvancılık desteği verilmişken, 2020’de yıllık 33 milyon lira hayvancılık desteği verdik. Son 18 yılda toplam 219 milyon lira hayvancılık desteği sağladık. 2021 Yılı Mayıs ayı itibariyle Tüm Desteklemeler Toplamı 71 milyon 928 bin TL olup ödemeler devam etmektedir.2002-2021 yılları arasında Tarımsal Desteklemeler kapsamında Toplam 1 Milyar 813 Milyon 733 Bin TL ödeme ve harcama yapılmıştır. Sadece 2021 yılı için vermiş olduğumuz hayvancılık desteği 71 milyon 928 bin lira. Bu ödemeler Mayıs ayı sonrasında da devam ederken, toplamda sadece hayvancılık için, tarımsal destekler için hayvancılığa, yeme vermiş olduğumuz destekler 1 milyar 813 milyonluk desteği biz hayvan üreticisi ve tarım destekleri olarak Vatandaşlarımıza, üreticilerimize vermiş vaziyetteyiz. Üreten toplum olmak bizim için çok önemli.” sözlerini kullandı. (Malatyasonsöz)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

Çanakkale Birlik’ten üyelere müjde!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

“Küçükbaş hayvancılık sektörü zarar ediyor”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

En güzel honamlı ve merinos seçildi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar