Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Meclise gitmek isteyen üreticiler Ankara’ya sokulmadı!

Borçlarını ödeyemedikleri için mallarına haciz gelen çiftçiler Türkiye’nin dört bir yanından sorunlarını Meclis’te anlatabilmek için Ankara’ya geldi. Ankara’daki çiftçiler Meclise yaklaştırılmazken, şehir dışından gelenler kente dahi sokulmadı. Amasyalı çiftçi Arif Özdoğan, içinde bulunduğu durumu “Buraya gelebilmek için çocuğumun kumbarasını boşalttım” diyerek anlattı.

Polis eşliğinde başkent dışına çıkarılan çiftçiler Ankara’ya 25 km mesafedeki bir akaryakıt istasyonunda kendilerini destek olmaya gelen CHP milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Okan Gaytancıoğlu, Ayhan Barut’a sıkıntılarını anlattılar.

Sivas’tan gelen Başar Yıldırım, kabine toplantısını dört gözle beklediklerini ancak hayal kırıklığına uğradıklarını belirterek “Torba yasasında da çiftçi yapılandırılması var denilmişti. Şu anda ekim ayı ama bizim traktörlerimiz yedieminde. Sivas’tan 120 lirayı zor bularak geldim” dedi.

Amasyalı Ömer Sarı ağır bir borç yükü altında olduklarını anlatttı. Sarı,” Bir arkadaşın cebinde kuruşu yok. Yol parasını kendi aramızda topladık. Borçlarımız ana sermayemizi geçti. Kendi köyümüzde kefillikten dolayı kimse kimsenin kapısını açmıyor. İnsanlar yan yana gelmiyor kavga çıkacak diye. Herkes birbirine kefil, annesi çocuğuna, komşu komşuya” ifadelerini kullandı.

“Devletin verdiği mazot traktörü çalıştırdığımda bitiyor”
Amasyalı Mithat Uçar tarım kredisi kullandığını ancak borcun altından kalkamadıklarını belirtti. Uçar, “Bizim büyüklerimizden beklentimiz bizim faizlerimizi silsin, temerrütlerimizi kaldırsın. Beş eşit parçaya bölsün, biz de borcumu ödeyelim, çoluğumuza çocuğumuza ekmek götürelim” dedi.

“1 liraya domatesi satıp 5 liraya fide alırsam, ben borcumu ödeyemedikten sonra çiftçilikle niye uğraşayım?” diye soran Amasyalı Salih Bahçıvan, “Ondan sonra millete devlet destek veriyor. Hibe veriyor. Öyle bir şey yok. 15 dönüm seram var, bana 20 TL mazot desteği vermiş o mazot traktörümü çalıştırdığımda bitiyor. Kaç senedir böyle. 12 yaşımdan beri çiftçilik yapıyorum, 4 senedir böyle bir sıkıntı yaşamadım” diye konuştu.

Sakarya’dan gelen Gökhan Tarım, saplandığı borç batağını şöyle anlattı:

“Traktörümüzü sattık, ineklerimizi sattık hala borcumuz bitmiyor. Biz bittik yapacak bir şeyimiz kalmadı. 50 bin lira borç bir ayda olmuş 140 bin lira. Geçen sene 50 dönümlük ıspanak tarlamızda kaldık. Bizim suçumuz neydi? Çıkamıyoruz işin içinden.”

“Bizim ürettiklerimizi siz çocuklarınıza götürüyorsunuz”
Amasya’dan gelen Arif Özdoğan ise şunları söyledi:

“Harçlık bulamadım çocuğumun kumbarasını boşalttım, Cumhurbaşkanına sesimi duyurmak için. Bizim bu borçları ödeme şansımız yok. Traktörümü aldıktan sonra beni öldürsün. Bizden ağlamamızı mı bekliyor cumhurbaşkanı? Sonuna kadar biz onu destekledik. Yine de desteklemeye devam edeceğiz. Polisler bizim kolumuzdan tutup bizi buraya getirdiler. Benim malım yok halim yok. Polis diyor ‘siz buraya geldiniz suç işlediniz.’ Bizim ürettiklerimizi siz çocuklarınıza götürüyorsunuz. Siz nasıl akşam çocuğunuza bunu yedirebileceksiniz. Şu ellerime bakın taş toplayarak bu hale geldi.”

CHP milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Okan Gaytancıoğlu, Ayhan Barut da Ankara’nın çıkışında bekleyen çiftçilerin yanına gelerek sorunlarını dinledi. CHP’li Barut çiftçinin 85 milyar lira borcu olduğuna dikkat çekerken, CHP’li Sındır ise iktidarın tozpembe bir tarım tablosu çizdiğini söyledi. CHP’li Gaytancoğlu, çiftçilerin icra belgelerini göstererek faizlerin kaldırılmasını istedi. (Onedio)

“Yetiştiricisi zarar ediyor”

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Kokorece ithal bağırsak darbesi! Kuzu diye satıyorlar ama…

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Genç çoban, kaldığı çadırda ölü bulundu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyun başında yüksek lisans!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bu kaçıncı traktör? Kaçıncı kaza!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar