Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Meralar yok oldu, hayvan desteği ne işe yarayacak?

Yangın, salgın, sel ve kuraklıkla savaştığımız bu zorlu günlerde tarım ve hayvancılık büyük zarar gördü.
Türkiye 14 gün boyunca farklı bölgelerde çıkan yangınlarla savaştıktan sonra sel felaketini yaşadı. Çok sayıda ormanlık alanın, evlerin yandığı ve can kayıplarının yaşandığı acı dolu günlerde aynı zamanda tüm dünyada etkili olan salgın ve kuraklıkla da savaş devam ediyor.

Tarım ve hayvancılık adına geri dönüşü çok uzun zaman alacak büyük kayıplar yaşandı ve özellikle küçük üretici çok büyük zarara uğradı. Koyun Keçi Dünyası muhabirlerinin bakanlık, birlikler ve yetiştiricilerden aldığı bilgiler doğrultusunda; yangının hasar verdiği bölgelerin toparlanması en azından 3-4 yıl sürecek. Peki bu süreçte küçük üretici ve müstahsil geçimini nasıl sağlayacak?

“MERALAR YOK OLDU, HAYVAN DESTEĞİ İŞE YARAMAZ”
Konu ile ilişkili her kurumun gereken yardım için proje ve çalışmalar yaptığı bölgede çok sayıda hayvan telef oldu ve yetiştiriciler maddi olarak büyük darbe aldı. Tespit ve sonrasında gereken yardım çalışmaları için planlamaların devam etiği bölgeye bakanlık hayvan yardımında bulunacak ancak bölgede özellikle küçükbaş hayvanlar adına daha büyük bir sorun doğdu. Yangın, otlak alanları, meraları yok etti. Hayvanların otlatıldığı bir çok alan küle döndü ve bu bölgelerin tekrar kendine gelmesi için ise en az 3-4 sene gerekecek. Küçükbaş hayvan yetiştiricisi, mera ve otlatma sıkıntısından dolayı sekteye uğrayan besleme zinciri sebebiyle şu anda hayvan desteği almak istemiyor.

KÜÇÜK ÜRETİCİYE NASIL DESTEK OLUNABİLİR?
Afet bölgelerindeki küçük üreticiler toparlandıktan sonra vatandaş desteğinin de, üretimin devamlılığını sağlamak adına çok önemli olduğunu söyleyen Koyun Keçi Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Pakize Melek Bulut, “Afet bölgelerine üretimin devam etmesi şart. Bunun için üreticinin yerinde kalması gerekli. Vazgeçip göç etmeleri çok büyük tehlike. Burada hem devlete hem de tüketiciye büyük iş düşüyor. Devlet tarım ve hayvancılık alanlarının yeniden düzenlemesini ivedilikle sağlamalı ve düzenleme tamamlanana kadar üreticiye maddi destek vermeli. Tüketiciler de bölgedeki üreticilerin üretimi başlar başlamaz onların ürünlerini alabilmeli. Marketler ise, kar amacı gütmeden bölgedeki üreticilerin tüm ürünlerine raflarında yer vermeli” şeklinde konuşarak, destek çağrısında bulundu.

 

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar