Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Müracaat Süresi Sona Ermeden Başvurun

TMO’nun arpa getirdiğini ve müracaat süresinin 8 Ocak’ta sona ereceğini açıklayan Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yetiştiricileri uyardı. Piyasada arpanın kilosunun 1,30 TL, TMO da ise 1,05 TL olduğunu dile getiren Başkan Akın, “Yetiştiricilerimizin bir an önce müracaatlarını yapmaları gerekiyor” dedi.

Yem, arpa fiyatlarının çok pahalı olduğunu ifade eden yetiştiricilere müjde. Piyasanın daha aşağısında bir fiyatla yetiştiricilere arpa dağıtacak olan Malatya Toprak Mahsulleri Ofisi’nde (TMO), arpa dağıtım başvuruları başladı. Bu anlamda dün bir basın açıklaması yapan Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, yetiştiricileri uyardı.

Bu yıl kışın zorlu geçeceğini dile getiren Başkan Akın, istatistiklere, kara, yağmura bakıldığında bu yılın bol ve bereketli bir yıl olacağını söyledi.

ÜRETİCİLERİMİZ DİKKAT ETMELİ

Zorlu bir kış ayıyla karşı karşıya olduklarını belirten Başkan Akın, “Hem üreticilerimizin hem de yetiştiricilerimizin buna göre önlemlerini almaları gerekiyor. Meralardan, yaylalardan yetiştiricilerimizin faydalanabilmeleri için havanın yağışsız ve açık olması lazım. Şu anda havalar yağışlı ve üreticilerimiz buna dikkat etmeli. Bundan dolayı da zorlu bir kış ayıla karşı karşıyayız” dedi.

YETİŞTİRİCİLERİMİZ MÜRACAAT EDEBİLİRLER

TMO’nun yetiştiriciler için arpa getirdiğini ve müracaatların başladığını kaydeden Başkan Akın, şunları kaydetti:

“Toprak Mahsulleri Ofisi arpa getirdi. Ve arpa için başvuru süresine baktığımızda çok kısa bir süre. Bu anlamda yetkililere söylüyoruz ve bununla ilgili henüz bir çalışma yapılmadı. Süreyi çok kısa tuttukları için yetiştiricilerimiz mağdur olabiliyor. Yetiştiricilerimiz kırsaldalar. Kırsaldan merkeze gelmeleri veya ilgili yerlere müracaat etmeleri, hayvan sayısı çıktısı almaları zaman alıyor. Başvuru süresinin kesinlikle uzatılması gerekiyor. Arpa başvuru süresi başladı. 8 Ocak mesai saatine kadar da devam edecek. Ben bu anlamda yetiştiricilerimize çağrıda bulunuyorum. Arpa alımlarıyla ilgili yetiştiricilerimiz müracaat edebilirler. Arpanın kilosu 1 lira 5 kuruş artı KDV. Kur artışından dolayı yaklaşık 10 kuruş kadar fiyat artışı oldu. Piyasada şu anda arpanın kilosu 1 lira 30 kuruş. Arpa konusunda bir problem çıkmaması için yetiştiricilerimizin bir an önce müracaatlarını yapmaları gerekiyor. Yetiştiricilerimizin Tarım İl ve İlçe müdürlüklerinden hayvan çıktılarını alıp, bir dilekçeyle TMO’ya başvurmaları gerekiyor.”

 

 

Kaynak: Busabah Malatya Gazetesi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mavi dil alarmı! Köy koruma bölgesi ilan edildi…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurtlar sürüye saldırdı: 50 koyun telef oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

1’i hamile 35 keçi son anda yanmaktan kurtarıldı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar