Bizimle İletişime Geçin

Güncel

O proje Edirne’de de başlıyor…

Edirne Valiliği ve Ziraat Bankası işbirliğiyle yürütülecek ‘Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’ projesi kapsamında protokol imzalandı. Projenin tanıtılmasının ardından Ziraat Bankası ile Edirne Valiliği arasında protokol imzalandı. Projeyle Edirne ve ilçelerinde küçükbaş hayvan varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilere destek olunması amaçlanıyor.

Tarım İl Müdürlüğü Toplantı salonunda gerçekleştirilen törende İl Müdürü Atila Bayazıt, projenin detayları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Atilla Bayazıt, yaptığı sunumda küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi, küçükbaş hayvan varlığının arttırılması ve kırsalda yaşayan vatandaşların hayat standartlarının yükseltilmesi ile köyden kente göçün önlenmesini hedefleyen “Köyümde Yaşamak İçin Bir ‘Sürü’ Nedenim Var” projesini anlattı.

Projeyle Edirne ve ilçelerinde küçükbaş varlığının artırılması ve bu konuda faaliyet gösteren üreticilerin sürülerinin ve ölçeklerinin büyütülmesi, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, yerel koyun ırklarının ıslah edilerek bölgesel kalkınmayı ve yerel koyun yetiştiriciliğiyle kırmızı et açığının kapatılmasına destek olunması amaçlanıyor.

Söz konusu proje Edirne Valiliği ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Valiliğin koordinasyonuyla İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ve İl Özel İdaresi ile birlikte yürütülecek.

“Atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması hedefleniyor”

Söz konusu proje ile küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanıyor. Ayrıca Edirne’de 355 bin 310 olan küçükbaş hayvan sayısının 31.12.2022 proje bitim tarihine kadar küçükbaş hayvan sayısının 500 bine ulaşması hedefleniyor.

Ziraat Bankası tarafından proje kapsamında hayvan ve yem alımı için üretici başına kullandırılabilecek yatırım ve işletme kredisi toplamı 150 bin TL olup, yatırım kredilerinde 100 bin TL’ye kadar sıfır faiz, 1 yıl ödemesiz dönem ve azami 7 yıl vade, işletme kredilerinde 18 ay vade ve düşük faiz uygulanacak.

Proje ile birlikte Edirne’de yaygın olarak yetiştirilen Merinos ve Kıvırcık cinsi koyun ırklarının sayısının arttırılması teşvik edilecek, projeye konu edilen azami hayvan sayısı 50 bin adet olarak belirlendi.

Projeye başvuruda bulunmak isteyen yetiştiricilerin faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olmaları, proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte dişi küçükbaş hayvan varlığını en az 100 başa ulaştırmaları, işletmelerinin bulunduğu yerde ikamet etmeleri, tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulunan barınağa (ağıla) sahip olmaları, faaliyet gösterdiği bölgelerde meralardan yararlanıyor olmalı ve/veya yıllık kaba yem ihtiyacının asgari kaba yem ihtiyacının % 50’sini yetiştirme imkânına sahip olmalı ve Ziraat Bankası tarafından kredilendirilmesine engel bir durumu bulunmamalıdır.

Projeye, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü internet sitesinde yayınlanacak başvuru formu doldurularak, il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapılabilecek.

Edirne Valiliği ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol çerçevesinde, Valiliğin koordinasyonuyla, proje kapsamında küçükbaş dişi hayvan temin edilebileceği işletmeler, üreticilerin kesif yem ihtiyaçlarını tedarik etmek üzere asgari 3 firma ile kesim zamanı gelen küçükbaş hayvanların satışı ile ilgili asgari 3 firma ile sözleşme yapılarak üreticilere duyurulacak. (Edirnehaber)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Artvin’de yayla göçü başladı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Koyunların peşinde antrenman…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Virajı alamadı, koyunlar telef oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.