Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Ordu’ya mobil koyun yıkama banyosu

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliği ile uygulanan “Ordu İlinde Koyunculuk Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında alınan 2 adet Mobil Koyun Yıkama Banyosu üreticilerin kullanımına sunuldu.

İl Müdürü Kemal Yılmaz, Mesudiye İlçemiz Yeşilce Mahallesinde alınan bu mobil koyun yıkama banyoları ile küçükbaş hayvanlara yapılan dış parazit ilaçlamasına katılarak incelemelerde bulundu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan YILMAZ; “50 bin hektar mera alanlarımızın ve bahçe altı otlarımızın değerlendirilmesi noktasında ilimiz için küçükbaş hayvancılık oldukça önemli olup, ilimizde yaklaşık 190 bin küçükbaş hayvanımız mevcuttur” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığımızca ülkemiz genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi adına önemli desteklerin verildiğini söyleyen İl Müdürü; “Bakanlığımız tarafından üreticilerimize 2022 yılında verilecek olan hayvancılık desteklemelerinde rekor artış gerçekleşti. Geçen yıl anaç koyun başına 30 TL olan destekleme bu yıl anaç koyun başına 50 TL olmuştur. Sürü büyütme desteğinde hayvan başına 125 TL olan destekleme, 200 TL ye çıkarılmıştır. Hayvan gen kaynaklarının korunması amacıyla ise halk elinde ıslah programı kapsamındaki koyun, keçi ve yavrularına elit sürü için verilen 80 TL, 150 TL ye, taban sürü için verilen 40 TL’ye çıkartılmış ve rekor artış meydana gelmiştir. Geçtiğimiz yıl 6000 TL olan Sürü Yöneticisi İstihdam Desteği 2 kat artırılarak 12.000 TL ye çıkartılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın verdiği desteklerin yanında yerelde de İl Müdürlüğü tarafından birçok projenin uygulandığını belirten müdür sözlerini şöyle sürdürdü;

“İlimizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geliştirilmesi noktasında DOKAP bölge kalkınma idaresi başkanlığı ile uyguladığımız projeler son derece önem taşıyor. Bu kapsamda İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde “Ordu İlinde Koyunculuk Altyapısının Güçlendirilmesi Projesi “ni hayata geçirdik ve bu proje kapsamında alınan 2 adet Mobil Koyun Yıkama Banyosunu yetiştiricilerimizin kullanımına sunduk. Bugünde Mesudiye İlçemiz Yeşilce Mahallesinde bu mobil koyun yıkama banyosu ile küçükbaş hayvanlara yapılan dış parazit ilaçlamasına katılarak yetiştiricilerimize eşlik ettik. Yine aynı proje çerçevesinde küçükbaş hayvanların ayaklarında ortaya çıkan hastalıkların giderilmesi amacıyla koyun ayak yıkama ünitesi dağıtmıştık. Bunun yanında yaylalarda enerji sıkıntısı yaşayan koyun yetiştiricilerimizin enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla güneş enerji panelleri dağıtımı gerçekleştirmiştik. Böylece yetiştiricilerimizin önemli bir sorununu da gidermiş olduk.”

Mobil koyun yıkama banyosu hakkında bilgiler veren müdür; “180 küçükbaş hayvanı olan yetiştiricimiz daha önceden sürüsünün parazit ilaçlamasını kendi imkânları ile 4 saat gibi bir sürede yapabilirken dağıtılan mobil koyun banyosu ile birlikte yine aynı sürüyü 6 dakika gibi çok kısa bir sürede ilaçlayabilmektedir. Zamandan, ilaçtan ve sudan tasarruf sağlayan ve üreticilerimizde büyük memnuniyet uyandıran bu mobil cihazların İlimize ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Projemize destek veren DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Hakan Gültekin ve ekibine ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bakanlık tarafından verilen destekler ve İl Müdürlüğü tarafından yerelde uygulanan projeler neticesinde geçtiğimiz yıllarda 110 bin civarında olan küçükbaş hayvan sayısının 190 bin civarına ulaştığını belirten YILMAZ, Ordu’da hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla projeler uygulamaya devam edeceklerini belirterek sözlerine son verdi. (tarımorman.gov.tr)

Güncel

Hayvan pazarlarında “hareketlilik” azalıyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(24 Kasım 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kayalıklarda mahsur kalan keçiyi AFAD kurtardı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar