Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Öztürk ve Bulut, “Afgan Çoban” tartışmasını masaya yatırdı

Köye Dönüş Derneği Başkanı ve tarım televizyoncusu Mehmet Öztürk ve Koyun Keçi Dünyası Koordinatörü Melek Bulut, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Afgan Çoban Alın” açıklamasının ardından çıkan tartışmaları Koyun Keçi Dünyası Özel Canlı Yayını’nda masaya yatırdı.

Bakan Soylu’nun ülkede yaşayan sığınmacılarla ilgili yaptığı açıklama sırasında, “Afgan Çoban alın, ekonominin ne olacağını hep birlikte görelim” demesi üzerine, ülke gündeminde konu ile ilgili birçok açıklama ve tartışma yer aldı. Canlı yayınımızda görüşlerini aktaran Melek Bulut ve Mehmet Öztürk, ülkemizde yıllardır Afgan çoban olduğunu belirterek başladıkları konuşmalarında şunları söyledi…

“Biz ülkemizde önce çoban sorununu konuşmalıyız” diyerek konuşmasına başlayan Mehmet Öztürk, Afgan çobanlar, bugüne kadar hep hayvancılık sektöründe çobanlık yaptılar. Ne zaman ki ülkedeki Suriyeliler ve Afganlar kıyaslanmaya başlandı, bu defa Suriyeliler geri götürülmeye başlandı ve Afganlar başka alanlara da kaydırılmaya başlandı. Süleyman Soylu’nun açıklaması doğrudur. Bugün ülkeden Afgan çobanları çıkarırsanız, koyunların %70’i çobansız kalır, zaten kıt kanaat geçinen küçükbaş sektörü ölür.

Söylediklerim yanlış anlaşılmasın. Ben ‘Afgan çobanlar daha çok gelsin’ demiyorum. Bugün itibari ile Afgan çobanların sektöre katkısının siyaset malzemesi olmaktan öte doğru algılayalım diyorum. Ben 15 yıldan beri Türkiye’nin bir çoban sorunu olduğunu dile getiriyorum ve hep şunu söylüyorum: ‘Çoban ithal etmek değil, çoban üretmeliyiz.’

Biz çobanlara saygı göstermedik, kız vermedik, hiç birimiz çoban olmak istemedik ama et yemek istiyoruz. Fakat bu etin nereden geldiğini soran yok. Afgan çoban meselesi, siyaset dışı bir meseledir. Bakanın hiç olmazsa bir şekilde ‘çobanlık’ konuşması aslında mutluluk verici” dedi.

Öztürk, Afgan çoban meselesi ile ilgili yorumlarının ardından “senelerdir bunu tekrarlıyoruz” diyerek, çobanların sigorta sorununa tekrar değindi ve yakın zamanda bu sorunun çözülmesini umduklarını belirtti.

Bakan Soylu’nun Afgan çoban açıklamalarıyla ilgili konuşan Melek Bulut ise,

“Afgan çobanlar ülkede yıllardır kaçak çalışıyorlar. Herhangi bir sıkıntıda sınır dışı ediliyorlar. Bu da işletmenin sürdürülebilmesi açısından çok büyük sıkıntı. Peki burada Sayın Soylu, ‘biz Afganlara çalışma izni vereceğiz, onları çoban yapacağız, yetiştiricileri de zor durumda bırakmayacağız mı demek istedi acaba?’” diye sordu.

Bulut programda ayrıca, yem fiyatlarındaki fiyat artışlarının yetiştiriciyi zorladığına da değindi.

 

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar