Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Pandemi, hayvancılıkta zincirleme kaza meydana getirdi”

Atafen Kurucu Ortağı Veteriner Hekim Tahir S. Yavuz, Ege Meclisi Gazetesi’ne verdiği röportajda, “Pandemi, hayvancılıkta zincirleme kaza meydana getirdi” dedi.

Hayvancılık sektörünün pandemiden nasıl etkilendiği konusunda konuşan Yavuz, “Sektör pandemiden kötü yönde etkilendi. Tüketiciden geriye doğru giden ve üreticileri vuran bir “zincirleme kaza” meydana geldi. Pandemi ile birlikte ev dışı tüketim kanalları, yani otel, restaurant ve kafeler çalışamadı ya da çeyrek kapasite çalışabildiler. O yüzden süt, yoğurt, ayran gibi ürünler ve et tüketimi çok düştü. Bu düşüşü ev içi tüketim de karşılamadı. Diğer yandan salgının maddi olarak zayıflattığı tüketici kesiminin alım gücü düştü. Başta et olmak üzere hayvansal ürün tüketimi azaldı. Bu sorun geriye doğru giderek üretici kesimin ürettiği ürünlerin fiyatlarında bir duraklamaya yol açtı. Fiyatlar bir türlü yükselmedi. Öte yandan üretici fiyatları istenen ölçüde yükselmişken, dövize bağlı girdiler sebebiyle yem fiyatları yükselmeye devam etti” dedi.

PANDEMİ, ÜRETİCİYİ VURDU
Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başta söylediğim gibi geriye doğru giderek tüketici sorunları üreticiyi vurdu. Bence salgının sektörümüzde en büyük etkisi bu şekilde meydana geldi. Yine de tabii ki işler durmadı. Çünkü tabiat her zaman işlerini sürdürdü. Hayvanlar doğurdu, oğlaklar, kuzular, buzağılar büyüdüler, yine süt verdiler, ot ve yem yediler. Sektör durmadı. Üretim sürdü. Başka sektörlere göre belki daha az etkilenmiş olabilir, ancak piyasadaki her olumsuzluk gelip sizi de bulabiliyor.”

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Tarım-ÜFE’nin yüzde 20.20 arttığı açıklandı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Amcası, köpeğini tüfekle vuran çobanın isyan etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Sele kapılan 64 koyun telef oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar