Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Pandemiye Rağmen Hız Kesmeden”

Küçükbaş Hayvan Yetiştiricileri Birlik Başkanı İhsan Akın bu haftaki konuğumuz oldu. Başkan Akın ile Pandemi dönemi Malatya’daki küçükbaş hayvan yetiştiricilerini ne şekilde etkiledi? Bu konuda ne gibi önlemler alındı. Ekonomik anlamda artıları, eksileri oldu mu? konularını konuştuk.

Başkan Akın, konuşmasının başında; “Bizler üretmemiz gerektiği için, sürekli sahada olmamız gerektiği için gerekli tedbirlerimizi alarak saha çalışmalarımıza ve yetiştiricilerimizin sorunları, sıkıntıları, problemlerinin çözümü noktasında birebir yetiştiricileriz ile program ve projelerimize devam ettik. Süreç içerisinde Eğitim çalışmalarımızın haricinde herhangi bir aksaklık yaşamadık.” sözlerini kulandı. Projelerin devam ettirildiği ve saha çalışmalarında aksaklığın olmadığını aktardı.

Bu Dönemde Ne Tür Çalışmalar Yapıyorsunuz?

Bizler gıda tükettiğimiz için, üstelik bu dönemde tüketim de daha fazla arttığı için de daha fazla üretmemiz gerekiyor. Tabii bu arada birlik olarak boş durmadık. Soy kütüğü çalışmalarımızı yaptık. Eğitim ve desteklemelerle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Diğer yandan bu dönemde bize verilen bin 250 damızlık hayvan sayısını, Genel Başkanımızla, Genel müdürümüzle görüşerek 2 bin 500’e çıkardık. Bu konuda bize destek veren yetkililerimize de teşekkür ediyoruz.

Yayla ve meralarımızdaki alanlarımızda sulak ve savatlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda Arapgir bölgemizde DAP projesi kapsamında 1 sulak dahi verilmeyen bir yerimiz vardı. Tarım İl Müdürümüz Tahir Macit ile orayı ziyaret ettik. Projeler yapıldı ve destekleme kapsamında dağıtımlara başladık. Sulak ve sıvat dağıtımları da devam edecek. Bitkisel Üretim Genel Müdürümüz Mehmet Hasdemir’in de destekleriyle ilk etapta acil olan yerlerden başlayarak çalışmaları yürüttük. Mera Islah çalışmaları ile ilgili de Tarım İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile bölgede çalışmalar başlatıldı.

Eğitim Çalışmalarınız Devam Ediyor mu?

Pandemi nedeniyle toplu olarak yapılan eğitim çalışmalarına bir müddet ara vermez zorunda kaldık. Desteklemelerle ilgili projeleri alıyoruz fakat bu konuda tebliğ yayımlanmasını bekliyoruz. Bunun yanında Malatya özelinde, Özellikle Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ile yapılan bir çalışma var. Köyümde kal projesi ile faizsiz kredi durumu var. Yetiştiricinin 20 hayvanı varsa bunu100’e çıkarması 50 hayvanı varsa 100’e çıkarması ile ilgili bir protokol çalışması da var. O çalışmada biterse bu konuda Malatya inşallah hayvan almaları hayvanın sayısının da artması noktasında çalışmalarımız sürüyor.

Pandemi Süreci Üretimi Etkiledi mi?

Özellikle çoban bulma konusunda sıkıntı oldu ama hamdolsun bunları çözdük. Biliyorsunuz il dışından hayvan getirilmesi, il dışına hayvan çıkışları yasaktı. O sıkıntıları başta Sayın valimiz olmak üzere görüşerek çözümünü sağladık. Bu konuda emeği geçen, katkısı olan başta Sayın Valimiz olmak üzere bütün kolluk kuvvetlerimize, Tarım il ve İlçe Müdürlüklerimize teşekkür ediyoruz.

Pandemi ile Alakalı Özel Çalışmalarınız Oldu mu?

Diğer yandan yayla ortamında biliyorsunuz açık hava olduğu için yani öyle çok fazla bu Covid-19 hastalığına yakalanan veya birbirine bulaştıran olmadı. Ancak kısman de olsa bazı yerlerde 1-2 vakaya rastlandı. Böyle bir elin parmaklarını geçmeyecek şekilde bazı yerlerde olmuştur. Bu anlamda da birlik olarak yayladaki vatandaşlarımıza yönelik başta eğitim ve bilgilendirme çalışmaları olarak destek verdik. Bizler Birlik olarak, eğitimin yanında, el dezenfektanları, maske, bilgilendirme broşürleri, belirli alanlara şerit çekilmesi, hijyen kuralları konusunda da çalışmalar yürüttük.

Sektörün Sıkıntıları Nelerdir?

Tarım ve hayvancılık noktasında şu anda en büyük sıkıntılardan bir tanesi yem bitkileri ile ilgilidir. Yem bitkilerinin çeşitliliğinin çok fazla artması ve bundan dolayı da büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın zor durumda olması durumu var. Yani bu yem fiyatlarının artması yetiştiriciyi tabii ki etkilemiştir. Ama onun dışında gerek pazarlama ile ilgili gerek satışla zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Buna rağmen geçtiğimiz Kurban bayramında bu konuda bize yansıyan öyle çok fazla bir sıkıntı olmadı.

Devler Destekleri Ne Durumda?

Tabii Bazı yerlerde kısmen işte diyelim sürüye kurt daldı. Bu tür sorunlar da zaten yıllık yaşanan problemler yaşanan sıkıntılar. Bunlar bize yansıdığında da üzerimize düşeni ilgili kurumlarımızdan da destek alarak sağlıyoruz. Bunun yanında yetiştiricinin de bazı sorumlulukları var. Bunlar örneğin, Devletten alınacak destekler, işte diyelim hayvanın sigortasını yaptırması gerekiyor, TARSİM üzerinden zaten yüzde ellisini devlet ödüyor. Diyelim 66 lira 70 lira hayvan başına TARSİM sigorta yapılıyor bunun Yüzde 50 sini yani 33-34 lirasını devlet ödüyor.
(Malatyasonsoz)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Hayvan otlatma kavgasında kan aktı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Üreticiye icra şoku!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Sürüsüne TIR çarpan yetiştiricinin bayramı zehir oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar