Peynir Kitabı Birinci Oldu

Balıkesir’in yöresel peynirlerinin kayıt altına alındığı “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı, Dünya Yemek Kitapları Yarışması’nda birinci oldu. Balıkesir’e gurur yaşattı.

Balıkesir’in yöresel peynirlerinin kayıt altına alındığı “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı, Dünya Yemek Kitapları Yarışmasında (Gourmand World Cookbook Awards 2019) birinci oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, UNESCO Gastronomi alanında yaratıcı şehir unvanına sahip Çin’e bağlı Özerk Yönetim Bölgesi Makao’da gerçekleştirilen yarışmada Türkiye’yi temsil eden “50 Peynirli Şehir Balıkesir” kitabı, “peynir ve süt” kategorisinde, Almanya, Kanada ve Fransa’nın da bulunduğu 12 finalist arasından dünyanın en iyisi seçildi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca 3 yıl önce yapılan çalışmayla Berrin Bal Onur ve Neşe Aksoy Biber tarafından araştırma, gezi, inceleme çalışmaları gerçekleştirilerek kaleme alınan kitap, birinci olmasının ardından “winner” etiketiyle basılmaya hak kazandı.

DÜNYAYA YAYILACAK

Kitapta, Balıkesir’in süt ürünlerindeki kültür ve gelenekleri, köklü geçmişi ile peynir zenginliği kayıt altına alındı. Bu yönüyle kentin kültür mirası niteliğinde olan kitapta, tarihte yok olmaya yüz tutmuş peynir çeşitlerinin incelemesi de yer alıyor. Açıklamada görüşlerine yer verilen kitabın yazarı Berrin Bal Onur, gurur verici bir olaya şahitlik ettiklerini belirterek, “Peynir ve süt kategorisinde en iyi kitap ödülünü aldık. Aynı zamanda Türkiye için çok önemli bir temsiliyet oldu” diye konuştu. Kitabın diğer yazarı Neşe Biber de kentin güzelliklerini de kitapta yansıtma fırsatı bulduklarını dile getirdi. Biber, kitabın Balıkesir sınırlarını aşıp dünyaya yayılacağını aktararak, “İngilizce baskısıyla uluslararası platformlarda yer alacak” dedi.

 

 

Kaynak: Sabah Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir