Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Saman altın değerinde…

Batmanlı besiciler, kış mevsiminde fiyatı ikiye katlanan samanı bulamamaktan yakınıyor. Besiciler, “Normalde saman tonu 2000 TL olması gerekir. Şu anda 4000 TL’ye bulamadığımız saman altın değerinde” diyorlar.

Et ve süt hayvancılığında girdi maliyetleri besicileri zor durumda bırakırken, maliyetlerle baş edemeyen besiciler büyük ve küçükbaş hayvanları kesime gönderiyor. Batman Besiciler Derneği Başkanı Rıza Nebioğlu, “Samanın tonu 4 bin TL’ye çıktı. normalde 2000 TL olması gerekirdi. Saman şu anda altın değerinde. Piyasa denetlenmediği için fırsatçılara gün doğuyor. Piyasanın çok iyi denetlenmesi gerekir” dedi.

TÜKETİCİ ALAMIYOR

Besicinin hayvan kesinin sürdürdüğünü belirten Nebioğlu, bu kesimlerin durması için maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi; “Girdi fiyatlarında düşüş olmadığı sürece kesim devam edecek. Şu sıralar et fiyatları da yükselişte. Et fiyatlarının yükselmesiyle birlikte çiftçi tekrar inek kestirme noktasına gidebilir. Tüketici raftan uzaklaştı. Girdi maliyetleri düşürülmeden bu iş süt fiyatı artışıyla çözülmeye çalışılırsa raf fiyatları yükseliyor. Zaten fiyatlar çok yükseldi.” (batmancagdas)

Güncel

67 yaşındaki çoban intihar etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Meralarda 2023 yılı otlatma bedelleri belli oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Keçileri yanan çiftçiye destek gecikmedi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar