Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Saman bulamıyorlarsa, yaprak yesinler”

Güneydoğu Anadolu Bölgesi genelinde kurak geçen ilkbahar ve yaz mevsiminin ardından hayvanları için kışlık saman stoklayamayan Batman kırsalındaki besiciler, çareyi meşe yaprağı kesip, stoklamakta buldu.

Yağışlara bağlı yaşanan kuraklıktan dolayı artan saman fiyatları nedeniyle hayvanlarına kışlık yiyecek olarak meşe yaprağı stoklamak için imece usulü çalışan Batman’ın Sason ilçesindeki besiciler, sabahın erken saatlerinde işe koyularak, her gün bir aile için bahçelerdeki meşe yaprağını keserek stoklama yapıyor.

Yaşanan kuraklık nedeniyle az miktarda bulunan saman fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle saman alamadıkları için yaprak kestiklerini belirten Sason ilçesine bağlı Dereköy’de küçükbaş hayvan besiciliği yapan Ferit Satan, zor bir iş olduğu halde hayvanlarının kışlık yiyeceği olan yaprakları stokladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Biz kış için yaprak kesiyoruz. Bu yıl yağış olmadığı için saman fiyatları çok yüksek alamadık. Biz de kışlık olarak yaprak kesiyoruz. Sabah saat 08.00 civarında komşularla bir araya gelerek bahçelerimizde bulunan yaprakları kesiyoruz. Her gün bir aile için yaprak stokluyoruz. Bir grup yaprağı keserken, diğer grup toplayarak bağlıyor. Bu işi eskiden dedelerimiz yapıyordu. Çok zor bir iştir. Ama biz bu işi yapmak zorundayız. Besicilikten başka bir işimiz yok.” (Yenisafak)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar