Şehrin göbeğinde bir kadın çoban! Kimseye aldırış etmiyor…

Konyaaltı Sahili’ne 500 metre uzaklıkta yaşayan Menşure Albayram (60), etrafında yükselen dev binalara aldırış etmeden, doğup büyüdüğü tek katlı evinde oturmaya devam ediyor. Geçimini çocukluğundan bu yana çobanlık yaparak sürdüren yaşlı kadın, her gün elinde sopası ve köpeği Sarı ile şehrin göbeğinde keçilerini otlatıyor.

KEÇİLERİNİ ÇOK SEVİYOR
Şehirleşmenin gün geçtikçe arttığı kentin nadir kalan yeşil alanlarında hayvanlarını otlatan Albayram, çok sevdiği keçilerine ‘Şımarık’, ‘Yaren‘, ‘Mayıs’ ve ‘Yaz’ gibi adlarla sesleniyor.

TEPKİLERE RAĞMEN ÇOBANLIK YAPIYOR
Turizm kenti Antalya‘nın Konyaaltı Sahili yakınındaki tek katlı evinde, büyüdüğü topraklarda yaşayan Menşure Albayram, çevresinden gelen tepkilere rağmen evini ve hayvanlarını satmayarak, özünü korumaya devam ediyor. Yalnızca ilkokul eğitimi alan yaşlı kadın, kendisi okuyamadığı için de çocuklarının iyi bir eğitimi alması adına çobanlarıyla eşine destek oluyor.

15 KEÇİ İLE ŞEHİRDE DOLAŞIYOR
Keçi sütü ve kurbanlık satarak aile ekonomisine katkı sağlayan Menşure Albayram’ı 15 keçi ile şehirde çobanlık yaparken görenler de hayli şaşırıyor. Özellikle yaşlı kadının çocukları gibi sevdiği keçileriyle ‘Karnınızı doyurun’, ‘Hadi gidiyoruz’, ‘Yaramazlık yapmayın’ diyerek kurduğu iletişim herkesi kendisine baktırıyor.

“YÜKSELEN BİNALARA RAĞMEN EVİM BANA YETİYOR”
İlerleyen yaşına rağmen keçilerini otlatırken zorluk çekmediğini anlatan Menşure Albayram, şunları söylüyor:

“Ailem beni okutamadı. O zaman Konyaaltı’nda ortaokul yoktu. Hayvanlara bakarak büyüdüğüm için onları bir kenara bırakamadım. Hep çobanlığa devam ettim. Eşim çobanlığı pek sevmez. İneklerimi sattım ama keçilerime bakmaya devam ediyorum. Keçilerle günümü geçiriyorum. Kurbanlıkları, keçi sütlerini satıyoruz. Ete para vermeden, ihtiyaç olduğunda kesip yiyoruz. İki çocuğumu okuttum. Büyük çocuğum evlendi. Hem anne hem çoban olmak bazen çok güzel. Bunun gururunu yaşıyorum. Yatta, katta gözüm yok. Yıllardır her yer bina oldu ama evim bana yetiyor.” (Gercekcihaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir