Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Sicilya’da orman yangını çıkardığı iddia edilen çobanlar gözaltına alındı

İtalya’nın Sicilya adasında orman yangınlarına neden olduğu gerekçesiyle 2 çoban gözaltına alındı.

Söz konusu zanlıların koyunlarının konaklaması için kuru otlarla kaplı bir bölgeyi yakarken yakalandıkları ve bölgede devam eden orman yangınlarına sebebiyet vermiş olabileceği belirtiliyor.

Sicilya Adası’nın güneydoğusundaki Siraküza kasabasında geçtiğimiz günlerde sıcaklık 48,8 dereceye ulaşmıştı. Bilim insanları, bunun Avrupa kıtası tarihi için yeni bir sıcaklık rekoru olabileceğini düşünüyor.

Siraküza polisi yaptığı açıklamada, tamamlanan soruşturma sonrasında bölgede hayvanları için kuru otlarla kaplı alanları yakmaya çalışan 2 çobanın yakalandığı ve temmuz ayında çıkan seri orman yangınlarına bu kişilerin sebebiyet vermiş olabileceği kaydediliyor.

Savcılık makamı yaptığı açıklamada, “Çobanların maksadının, yem parasından tasarruf etmek için hayvanların otlama alanlarını artırmak olduğu tespit edildi. Soruşturma geçtiğimiz çarşamba günü tamamlandı.” açıklamasında bulundu.

İtalya’nın Sicilya ve Kalabriya bölgesinde geçtiğimiz günlerde itfaiye ekipleri 500’den fazla irili ufaklı yangına müdahale etmiş, yangınlar günlerce sürmüştü. Temmuz ayında Sardunya Adası’nda çıkan orman yangınlarında da yüzlerce hektar yeşil alan kül olmuştu.

Ekolojik Dönüşüm Bakanlığı, bilerek ya da bilmeyerek İtalya’da çıkan orman yangınlarının yüzde 70’ine insanların sebep olduğunu ifade ediyor. (Euronewws)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Ayıyı dize getirdi, keneye yenildi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurbanlık fiyatları ne kadar olacak?

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Hayvancılıkla uğraşanlara “kene” uyarısı!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar