Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Şırdan nasıl yapılır?

Adana’ya ait yöresel ve kendine has sakatat içerikli yiyeceklerden biri şırdandır. Geviş getiren hayvanların midesinin dördüncü bölümüdür. Geviş getiren bir hayvanların sindirdikleri besinleri bir de mide suyuyla sindirildiği midenin dördüncü bölümü yerine denilen isimden gelmesinden yani sakatat etinden yapıldığı için bir sakatat yemeğidir. Koyun, kuzu veya dananın midesinin bir parçasından yapılmaktadır. Geviş getiren koyun, dana ve kuzunun midesi dört adet ayrı bölümden oluşmaktadır. Bunlar sırasıyla; işkembe, börkenek, kırbayır ve şırdan olarak adlandırılırlar.

Şırdan Nasıl Yapılır?
Şırdan denilen midenin dördüncü bölümü olarak adlandırılan bu parçanın içi önce baharatlı pirinç ile doldurulur. Ardından doldurulan şırdan dikilir ve sonrasında da pişirilerek yemeye hazır hale getirilir. Bu yapılış şeklinden dolayı şırdan dolması da denmektedir. Şırdanın üzerine kimyon, pul biber ve tuz dökerek keyifle yenmektedir. Şırdan çeşitleri yapıldıkları hayvana göre üç çeşittir. Dana şırdan boyut olarak en büyük, koyun şırdan standart, kuzu şırdan ise en küçük olandır. Şekli oldukça sıra dışı olsa da Adana’da asla vazgeçilmeyen ve deneyenlerin özlediği bir lezzete sahiptir. Adana’da başlı başına bir sektör olan şırdancılıkta, Adana’daki kesilen koyunlar, danalar ve kuzular şırdan ihtiyacını karşılamadığı için diğer şehirlerden çiğ olarak şırdan getirilmektedir. Mevsim fark etmeksizin her dönem her bir sokak başında bir şırdancı daima oradadır.

Dört adet şırdan eti, 3 adet soğan, 3 su bardağı pirinç, 1 yemek kaşığı biber salçası, 2 çay kaşığı karabiber, tuz, pul biber ve kimyon malzemelerinden yapılan şırdan etini içeren sakatat yemeği sağlığa oldukça faydalıdır. Şırdan sakatat yemeği yapılırken suyu ayrıca çorba olarak değerlendiriliyor. Tadını şırdan dolması yemeğinden alan su, çorbaya dönüşüyor. Bu yemek soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların kol gezdiği kış mevsiminde bu gribal enfeksiyonlara karşı vücudu oldukça korumaktadır. İçi dışı soğuk ve sıcak suda temizlenerek yıkanmış ardından limonlu ve tuzlu suda bekletilerek tekrar yıkanır. Küçük küçük doğranan soğanlar, tuz, pirinç ve diğer malzemeler eklenerek el yordamıyla karıştırılarak şırdanlara doldurulur ve tencerede 60 dakika pişirildikten sonra servis edilir. (Habernediyor)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar