Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Sürüyü telef eden kurtlar, devletin çıktı

Yazıhan’ın Sinanlı Mahallesi’nde, ağıla giren 3 kurdun 50’ye yakın koyunu telef etmesi, 10’un üzerinde koyunu da yaralanmasının ardından, üreticiyi ziyaret eden CHP İl Başkanı Enver Kiraz, geçmiş olsun dileklerini iletti. Bu arada, kurtların yaban domuzlarına karşı Tarım Orman Müdürlüğü tarafından bölgeye salınan kurtlar olduğuna ilişkin iddialar üzerine, zararın karşılanması istendi.

Yazıhan ilçesine bağlı Sinanlı Mahallesi’nde koyun yetiştiriciliği yapan Fuat Karakuş’a ait ağıla giren kurt, 50 koyunu telef ederken, 10 koyunu da yaraladı. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, yöneticilerle birlikte mağdur olan üreticiyi ziyaret etti.

Hayvanların sahibi Fuat Karakuş, İlçe tarım müdürlüğüne, il genel müdürlüğüne söylediğim halde bize bilgilendirmede bulunmadılar. Bize bilgi verilseydi tedbirimizi alırdık, gerekirse hayvanlarımızın yanında yatardık. 20 yıldır bu işle uğraşıyorum böyle bir durumla karşılaşmadım” dedi.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise “Yazıhan’ın Sinanlı mahallesinde küçükbaş hayvan üreticisi olan vatandaşımız bir zarar ile karşılaştı. Bir kurt saldırısı sonucu 50 hayvanı telef oldu. Burası açık besi. Açık besinin tedbiri konusunda bilgilendirme yapılmamış. Üreticimiz bundan habersiz, kendi gelişigüzel alıştığı şekilde üreticiliğine devam ediyor. Hayvanların üreticiliğini üstlenirken Ziraat Bankasından ve Tarım Kredi Kooperatifinden kredi kullanarak bu işleri yapıyor. Üreticimiz 50 hayvan karşılığından da Ziraat Bankasına borçlu. Borçlu olması daha büyük bir dert. Hayvanları banka kredisiyle almasının nedeni üretimini yaptıktan sonra satarak borçlarını ödeyip geçimini sağması. Elinden 50 hayvanı gidince banka borcunu ödeme şansı, evine ekmek götürme şansı azalmış durumda” diye konuştu.

Kiraz, şunları söyledi:

“Ortada olağanüstü bir durum var. Her gün kurt sürüye girmiyor. Bu bölgede daha önce buna benzer bir olayla karşılaşmıştık. Bugünde Sinanlı köyünde aynı acı tabloyla karşı karşıya kaldık. Başta tarım il ve ilçe olmak üzere kaymakamlık ve valiliğimizin sağlıklı bir değerlendirme yaparak bir an önce köylümüzün zararın tanzim edilmesi gerekiyor. Yetkili makamlar çok sayıda prosedürleri öne sürüyor ama mağdur olan bu üreticinin zararının karşılanması gerekiyor. Nasıl ki bu çiftçi üretim yaparak ülkesini destekliyorsa devlette bu zor zamanında onu desteklemesi gerekiyor. Bu bölgede Orman Müdürlüğü’nün kurtları bırakması sebebiyle bölgenin genelinde kurtlar yerleşim yerlerine kadar inmekte, dolayısıyla bu tür sıkıntılı olaylar yaşanıyor. Devlet vatandaşa önlem al diyor ama kendisi gerekli önlemi almıyor.”

Diğer yandan, kurt saldırısına tanık olanlar, kurtların bazılarının kulağının küpeli olduğunu, bu hayvanların bölgede yaban domuzu tehdidine karşı resmi makamlar tarafından bölgeye salınanlar olduğu yolundaki iddiaları dile getirdiler. (malatyahaber.com)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar