Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Süt üreticisi batıyor…”

İktidarın süt fiyatıyla ilgili politikasını sert sözlerle eleştiren CHP’li Gürsel Tekin, “Ey iktidardakiler, açın kulağınızı; Süt üreticisi, Cumhuriyet tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Ortalık yangın yeri. Süt üreticisi batıyor” dedi.

Ülke genelinde yaşanan süt kriziyle ilgili uyarılarda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, iktidarı göreve çağırdı.

“Ey iktidardakiler, açın kulağınızı; süt üreticisi batıyor!”
“Süt krizi geliyor’ dedik, kimse dinlemedi” diyen Tekin, şöyle devam etti:

“Geldiğimiz noktada, üreticiden 8,5 liraya çıkan 1 litre süt, marketlerde en az 18-20 TL’den satılıyor. Buradan açıkça Sayın Erdoğan’a, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye sesleniyorum, “Üreticiler perişan ve de çaresiz. Bizler sahada olan insanlar olarak diyoruz ki, masa başından, Ankara’dan bu işler görüldüğü gibi değil. Ortalık yangın yeri. Bu girdi maliyetleri düşmediği sürece gün gelecek sütü olmayan bir ülke duruma geleceğiz.

Ülkeyi yönetenlerin bir eli yağda bir eli balda. Ama üretici kazanamıyor, tüketici tüketemiyor. Bizde bir atasözü vardır. Ana olmadan dana olmaz. Yem fiyatlarının artması yüzünden süt üretiminden para kazanamayan üretici mecburen süt hayvanlarını kesime gönderiyor. 2019 yılında sütün litresi 3 lira iken bugün sütün litresi 9 lira. Yıllardır hayvancılıkla uğraşan üreticilerimize destek olunması, yemden samana maliyetlerin düşürülmesi ve çiftçinin uygun koşullarla maliyet yükünden kurtarılmasını istedik. Ama nafile… Rafta bir litre sütün fiyatı 20 lirayı aşmış durumda.”

“Hayvancılık son günlerini yaşıyor”
İktidarı göreve çağıran CHP’li Tekin, “Türkiye çok ciddi bir sorunla karşı karşıya. Normal olarak tüm dünyada üretici 1 litre süt sattığı zaman 1,5-2 kilo yem alması lazım. Ama bugün Türkiye’de bu oran bir kiloların altına düşmüş vaziyette. Geldiğimiz noktada ne çiftçi sattığı sütten para kazanabiliyor ne de vatandaş süt ve süt ürünlerine ulaşabiliyor. İktidarın öyle bir tarım ve hayvancılık politikası var ki vatandaş süt bile içemez noktaya geldi. Türkiye’de tarım ve hayvancılığın sorunlarına ivedilikle beka meselesi olarak yaklaşmalıdır. Bu açıdan bakılmadığı sürece, buğday taşıyan gemilerden sonra süt tozu taşıyan gemiler de boğazlardan yakında geçmeye başlarsa şaşırmayalım. Uzun lafın kısası hayvancılık son günlerini yaşıyor. Sütteki maliyet krizinden dolayı şu an hayvanları değil, geleceğimizi kesiyoruz. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a buradan göreve çağırıyorum; süt hayvanı varlığını ve sorunlarını acil incelesinler” ifadelerini kullandı. (gıdahattı)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar