Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Süt ve et yemek artık lüks olacak”

Enflasyonun etkileri bir türlü dinmiyor. Şimdi de Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu’ndan üzücü haber geldi. İşte detaylar…

Zaten son zamanlarda sürekli olarak zamlanan et ve süt fiyatlarına bir zam daha geleceği haberi bir anda gündemde bomba etkisi yarattı. TÜSEDAD başkanından önümüzdeki haftalarda süte ve ete zam gelecek açıklaması bir anda gündem oldu.

YÜZDE 30-35 ZAM KAPIDA!
Et ve süte zam geleceğine dair son günlerde artan bazı spekülasyonlar sonrası Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu açıklama yaparak son noktayı koydu ve spekülasyonların doğruluğunu kanıtlarcasına açıklamalar yaptı. Solakoğlu, Piyasada damızlık hayvanlar kesiliyor. ‘Süt bulamayacaksınız, et bulamayacaksınız’ dediğimiz günlere geldik. Piyasada yeterli süt olmadığı için talep bazlı fiyat artışına gidilecek. 15 Ekim 30 Kasım arası süt ve ete yüzde 30-35lik zam kapıda.” şeklinde konuştu.

Harun Çallı’dan da konuya dair bazı değerlendirmeler geldi. Çallı USK Başkanlığı’ndan istifasının gerçek dışı olduğunu belirterek indirim marketlerde süte talebin baya yüksek olduğunu fakat yeterli tedarik olmadığını vurgularken sanayiciler tarafında %45’e yakın bir daralmaya gidildiğini ve üreticide süt kalmadığını ifade etti.

NE ET NE DE SÜT BULAMAZSINIZ!
Çallı açıklamasının devamında, “Mal kalmadığı için, süt için bir kavga başladı. İnekler kesilirse süt kalmaz, süt kalmayınca vatandaş çok daha pahalıya sütü içer. Rafta olsa, bütçesi yetse bile peynir alamaz. Şu anda oraya geldik. Bu saatten sonra zamlar peş peşe gelecektir. Çünkü inekler kesildi. İnekler kesilince de ne et ne de süt bulamazsınız.”

İTHALATI ÖNERİYOR
Çallı sorunun çözümü için uzun zamandır ithalatı önerdiğini başka türlü sorunun çözülmeyeceğini belirtti.

Et, süt ve yumurta fiyatlarında bu ve bunun gibi sorunlar dolayısıyla zam beklentisi arttı. Kolisi marketlerde 60-70 TL aralığında satılan yumurtaya bir zam daha gelmesi durumunda kolisinin 100 TL’ye dayanması olası görünüyor. (Karar)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar