Süt ve Süt Ürünlerinin İstatistikleri Açıklandı

Ticari süt işletmelerince Ekim ayında 774 bin 681 ton inek sütü toplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Samsun Bölge Müdürlüğü 2018 yılı Ekim ayı süt ve süt ürünleri üretimi istatistiklerini açıkladı. Buna göre; toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 arttı. Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 135 bin 992 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 55 bin 255 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 azaldı.

Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise bin 445 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,7 azaldı. Yoğurt üretimi 96 bin 393 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 arttı. Ayran üretimi ise 62 bin 380 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 azalış gösterdi. Ekim ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,3, protein oranı ise ortalama yüzde 3,1 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 2,6 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 arttı.

 

 

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir