Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Tarım Kredi Kooperatifinden Kesimlik Küçükbaş Hayvan Alımı Müjdesi

Kahraman Kazan Tarım Kredi Kooperatifi Kesimlik Kuzu ve Oğlak Alımı Yapacak.

Müstahsil Markalar Projesi koordinatörü Ümit Şahinler dün sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada Kahramankazan Tarım Kredi Kooperatifinin 15 Kasım 2018 tarihinden itibaren kesimlik kuzu ve oğlak alımı yapacağının müjdesini takipçileri paylaştı.

Paylaşımda, projenin ana hatları ile ilgili bilgi veren Şahinler; Kahramankazan Tarım Kredi Kooperatifinin kesimlik kuzu ve oğlak alımını Türkiye’de küçükbaş hayvan eti sektörü ile ilgili bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

“Kahraman Kazan Tarım Kredi Kooperatifi 15 Kasım tarihinden itibaren kesimlik kuzu ve oğlak alımı yapacak. Bu tarihten itibaren Ankara’da yetiştiricinin elindeki kesimlik kuzu ve oğlağı satamama ya da sattım ama 1 ay sonra parası gelir mi tereddütü ortadan kalkıyor” diyen Şahinler dört maddede Tarım Kredi Kooperatifinin kuzu ve oğlak alımının neden küçükbaş hayvancılık sektöründe bir kırılım olacağını dile getirdi.

Dört maddede şu ifadelere yer verildi: “Birincisi, yetiştiricisinin acaba bir ay sonra benim para yatar mı sorunu ortadan kalkacak. Çünkü Tarım krediden alacağın para, cebindeki paradan daha garantidir.

İkincisi, yetiştiricinin satamama sorunu ortadan kalkacak. Adını yazdırdığında mutlaka belli bir süreçte ürünü kesilecek.

Üçüncüsü, yetiştirici Tarım Kredi Kooperatifinden gönül rahatlığıyla ihtiyacı olduğu ürünleri tedarik edebilecek. Bu güven ile sürüsüne yatırım yapabilecek.
Dördüncüsü, zamanla karkas et kalite standardı oluşacak. Et kalitesine (meraya dayalı ya da mera kısa dönem besi, hayvanın yediği yem, yoğun besi yapılmış yağlanmış et) göre fiyatlandırılarak satılacak.

Faizlerin yükselmesi ile peşin alımın ortadan kalktığı küçükbaş hayvan eti sektörü için Kahramankazan Kooperatifinin kesimlik kuzu ve oğlak alımı, Ankaralı yetiştiricilere can suyu olacak.”

Ümit Şahinler ’in verdiği bilgilere kesimler Kahramankazan Aygüler Kesimhanesinde olacak. Yetiştirici Kahramankazan Tarım Kredi Kooperatifine başvuru yapacak. Kooperatif tarafından verilen randevu tarihinde yetiştirici kendi olanakları ile Kahramankazan Aygüler kesimhanesine ürününü getirecek. Kendi olanakları ile getiremeyen yetiştiriciler için Ankara’nın kuzey ve güney ilçelerinde anlaşmalı canlı nakliye araçları kesim günü servis hizmeti verecek.
Ödeme, kesim sonrası yetiştiricinin nezaretinde Müstahsil Mahmuzu karşılığı ile yapılacak.

Kesimler Ankara ile sınırlı değil! Türkiye’nin her yerinden gelen yetiştiricilerin ürününü Kahramankazan değerlendirebilecek.

Paylaşım sonrası yetiştiricilerin en çok merak ettiği konu kesim fiyatlarıydı. Soruları yorumlar aracılığıyla yanıtlayan Şahinler fiyatların her perşembe günü belirleneceğini, geçen hafta yapılan deneme kesiminde kuzunun 37,50 TL, oğlağın ise 35.00 – TL fiyat oluştuğunu ve bunun da piyasa koşullarında çok iyi fiyatlar olduğunu dile getirdi.

Koyun Keçi Dünyası

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Mavi dil alarmı! Köy koruma bölgesi ilan edildi…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurtlar sürüye saldırdı: 50 koyun telef oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

1’i hamile 35 keçi son anda yanmaktan kurtarıldı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar