Bizimle İletişime Geçin

Gıda

Tarım Kredide skandal!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tağşiş ürünler listesinde Tarım Kredi Marketlerde satılan bir süt ürünün de yer alması dikkat çekti. Kurum daha öncede firması 15 defa tağşiş üründen dolayı ifşa edilen Yavuz Mehmet Bulut’un atanmasıyla gündeme gelmişti.
Milli Gazete’nin haberine göre, Tarım Bakanlığının yaptığı denetimlerde, Tarım Kredi Marketlerde satılan koyun sütünden üretilen tam yağlı olgunlaştırılmış tulum peynirinde inek sütü tespit edildi. Bakanlığın yayınladığı taklit ve tağşiş listesinde, çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatiflerinin de bulunması dikkat çekti.

KOYUN SÜTÜ TİGEM’DEN ALINDI
Tarım Kredi Marketlerde satılan süt ürünleri anlaşmalı fabrikalarda fason olarak ürettirilirken, koyun sütü tamamen TİGEM’in çiftliklerinden tedarik ediyordu. TİGEM’in çiftliklerinden alınan koyun sütünden üretilen tulum peynirinde hile tespit edilmesi karşımıza manidar bir tablo çıkarırken, bu hilenin TİGEM tarafında mı yoksa Tarım Kredi tarafında mı yapıldı sorusunu gündeme getirdi.

TAĞŞİŞLİ FİRMA ORTAĞI YAVUZ MEHMET BULUT ATANMIŞTI
Tarım Kredi Kooperatifleri, tağşişli genel müdür skandalının ardından yeni bir tağşiş skandalı ile karşı karşıya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile görevden alınan Fahrettin Poyraz döneminde Tarım Kredi Marketlerin başına hileli gıda üretiminden dolayı tam 15 defa ifşa edilmiş bir firma ortağı Yavuz Mehmet Bulut atanarak büyük bir skandala neden olunmuştu. (Yeniçağ)

Gıda

Et yine ithalatla gündemde

Et fiyatları aldı başını gidiyor. Geçen yıl kasımda kilosu 100 lira olan büyükbaş karkas etin fiyatı 170 liraya yükseldi. Türkiye’deki fiyatlar AB ortalamasının 2 katına çıktı. Polonya’dan et ve karkas alımı için ihale açılacağı iddiaları dile getiriliyor. İthalat gündeme geldiğinde ise fiyatlar fırlıyor.

Tarım ve hayvancılık konusunda araştırmalar yapan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, kırmızı etteki gelişmeleri inceledi. Başevirgen, “2022 Kasım itibariyle serbest piyasada kilosu 100 lira civarında olan büyükbaş karkas etin fiyatı, baş döndürücü bir hızla 23 Şubat itibariyle 170 liraya çıktı. Kuzu karkas ise 160 lira civarında. Et piyasası rekor zamlarla alt üst olmuşken, Et ve Süt Kurumu (ESK) karkas alım fiyatına zam yapmayarak 116 lirada sabit tuttu” dedi.

Başevirgen, hesaplı olduğu dile getirilen mahalle kasabında kıymanın kilosunun 220, kuşbaşının fiyatının ise 250 lira olduğuna dikkat çekti. Tarım Kredi’ye ait marketlerde bile fiyatların ancak yüzde 10 daha indirimli olduğuna işaret eden Başevirgen, ESK’nin görev zararı pahasına kıymayı 89 lira, kuşbaşını 99 liraya sattığını bildirdi. Kasap ve marketlerden et almaya gücü olmayan yurttaşların ESK’nin önünde uzun kuyruklar oluşturduklarını anımsatan Başevirgen, ancak orada da et satışlarının kişi başına 1 kilogram ile sınırlandırıldığını kaydetti.

‘İÇ PİYASA DIŞARIDAN PAHALI’
Başevirgen, Türkiye’nin yaklaşık olarak yıllık 1.5 milyon ton sığır etine ihtiyaç duyduğunu, bu üretimin karşılanabilmesi için de 5.5 milyon civarında sığır kesimi yapılması gerektiğini bildirdi. “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilerine ve ilgili bakanın demeçlerine göre, hayvan miktarı ve et üretimi yönünden hiçbir sıkıntımız yoktu. O zaman ne değişti de et ve hayvan ithalatı bir anda gündeme getirildi?” diye soran Başevirgen, kasaplık hayvan ithalatının yetmediğini, şimdi de ESK tarafından balkan ülkelerinden ve Polonya’dan et ve karkas alımı ihaleleri açılacağı iddiaları dolaştığını vurguladı.

Et fiyatlarında yaşanan artışlardan sonra iç piyasanın dış piyasadan çok daha pahalı hale geldiğini dile getiren Başevirgen, “Ocak 2022’de 60 lira civarında olan karkas etin fiyatı (1 Euro=15 lira) 4 euro civarındaydı. Bugün itibariyle büyükbaş karkas fiyatı serbest piyasalarda 170 TL/Kg (1 Euro=18.8 lira) yani 9 Euro civarında. AB ortalamasına bakıldığında, aynı kalitede karkas etin fiyatı 4.42 Euro. Bu rakamların bize anlattığı bazı acı gerçekler var. Kişi başına yıllık 12 kilogram olan kırmızı et tüketimimiz 5 kilograma kadar düşmüş olduğuna göre ya üretimde ciddi bir azalma ya da üretici maliyetlerimizde aşırı bir yükselme söz konusu” dedi.

Yurttaşın et yiyemediğini belirten Başevirgen, ithalatın ise çözüm olmadığını vurguladı.

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(09 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Gıda

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(26 Ocak 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar