Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Tarım yazarı Yıldırım: “Neden bu politikalarda ısrar ediliyor?”

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, artan et fiyatlarının ithalatla düşürülmeye çalışıldığını, çiğ sütte fiyat düşürme baskısı uygulandığını söyledi.

Yıldırım, tarımdünyası.net adresinde yayımlanan bugünkü yazısında, süt krizi ve yükselen kırmızı et fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerini aktardı. Yıldırım, “Bakanlığın tespit ettiği sorunlara çözüm üretmek yerine çiftçinin ürettiği çiğ sütün, karkas etin fiyatını baskıyla ve daha önce defalarca denenmesine rağmen başarılı olmamış ithalatla fiyatları düşürmeye çalışıyor. Bu baskıyı da zincir marketler ve sanayiciler üzerinden kurmaya çalışıyor” diye yazdı.

“Seçim öncesinde ve Ramazan ayı öncesinde süt ve et fiyatlarının artmasını önlemek için Et ve Süt Kurumu’na piyasalara müdahale yetkisi verildi. Bu yetki ithalatın yapılması anlamına geliyor. Kırmızı ette ithalat çalışmaları yapılmış kasaplık hayvanlar Edirne sınırına getirilmiş zaten. İthalat fiili olarak başladı” diyen Yıldırım, “Ette ithalat yapılırken sütte ithalat şimdilik söz konusu değil. Bu nedenle üretici üzerinde baskı kurularak fiyatın düşürülmesi yolu seçildi” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yıldırım, bugün Et ve Süt Kurumu’nun Genel Müdürü olan Mustafa Kayhan, 2015’te Tarım Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü iken, “Kırmızı Et Stratejisi-2015” başlıklı kapsamlı bir rapor hazırlamış ve ithalatın çözüm olmadığını belirttiğini hatırlattı.

Yıldırım, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin İstanbul’da Ziraat Bankası’nın düzenlediği toplantıda süt sanayicilerine Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyatın üzerine çıktıkları için fırçalamasını; ardından sektör temsilcilerini Ankara’ya çağırarak seçim öncesi ve Ramazan öncesi fiyat artışı yapılmaması talimatı verdiğini hatırlattı. Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

“Özetle, yaklaşık 15 yıldır hayvancılıkta ithalat politikası uygulayanlar bugün artan et ve süt fiyatlarını yine ithalatla, baskıyla düşürmeye çalışıyor. Bu yolun çözüm olmadığı Tarım Bakanlığı raporunda bile yer aldığına göre neden hâlâ bu politikalarda ısrar ediliyor?”

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar