Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Tek batında 6 oğlak

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan bir üreticinin keçisi bir batında 6 yavru dünyaya getirdi. Yaklaşık 6 yıldır keçi üreticiliğiyle uğraşan Reşat Kaylar’ın Saanen cinsi keçisi 6 yavru doğurdu.

Yaklaşık 6 yıldır keçi üreticiliğiyle uğraşan Reşat Kaylar’ın Saanen cinsi keçisi 6 yavru doğurdu. Oğlaklardan 2’si doğum sırasında telef olurken, 4’ü sağlık şekilde yaşama tutundu.

Kaylar, HİBYA’ya yaptığı açıklamada, hayvan üreticiliğinin atadan, dededen gelen bir meslek olduğunu söyledi.

”Bu iş bizim vazgeçilmezimiz.” diyen Kaylar, ”Keçim aslında 6 yavru yaptı. Ama ikisini doğumda kaybettik. Anne, kalanların 4’üne de bakıyor. Allah’a çok şükür diğerlerinde bir sıkıntı yok, sağlıkları yerinde. Daha önce böyle bir doğum yaşamadım. En fazla üçüz olmuştu. Bu bile bizi şaşırttı. Ama ikisi nasip değilmiş. Kısmet artık. İlk kez böyle bir şey başımıza geldi. Gıda konusunda takviye yapmıyorum. Annesi hepsini besliyor. Süt durumu iyi. Yavrularına çok iyi bakıyor.” bilgisini verdi.

Öte yandan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türker Savaş ise doğumla ilgili ”Bu tür doğumlar çok sık olmaz. Saanenler normalde ikiz yavrular, üçüz de olabilir, ama 4 nadiren görülür. 6 olması ise neredeyse imkansız. Saanenlerin süt verimi iyi olduğu için yavrularında rahatça bakabilir.” ifadesini kullandı. (HİBYA)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Aracıyı ortadan kaldırdılar, ayda 5 ton et satıyorlar

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(19 Mayıs 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çoban keşfetti, herkes oraya koştu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar