Bizimle İletişime Geçin

Güncel

TİGEM’de 24 bin hayvan telef oldu iddiası

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TİGEM’de geçen yıl 3016’sı büyükbaş, 21 bin 646’sı küçükbaş olmak üzere 24 bin 662 hayvanın telef olması nedeniyle yaklaşık 55, 5 milyon TL zarar oluştuğunu iddia etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına bağı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesinde yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş ölüm ve mecburen kesim oranlarının gerekenin çok üstünde olduğunun, 2020 yılına ait Sayıştay raporlarına yansıdığını ifade etti.

Reforma ve kasaplık hayvanlarla mecburi kesimin yüksek olduğunu, ölüm ve mecburi kesimlerde telefat oranlarının ise ilgili yönetmelikte öngörülen oranların çok üstende olduğunun Sayıştay raporlarına yansıdığını ifade eden Gürer, hem damızlık ve hem kasaplık hayvanlarda büyükbaş ve küçükbaş hayvan telefatının kuruma 55 milyon 500 bin TL tutarında zarara neden olduğuna vurgu yaptı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sayıştay raporlarından elde edilen verilere göre TİGEM’in adeta bilinçsiz ve bilgisiz yönetilmesi nedeniyle adeta zarar eden bir kurum haline dönüştürüldüğüne işaret etti. Sorunsuz çiftliklerini kiraya verip elindeki çiftliklerle devam eden TİGEM hayvan hastalıklarında önleyici tedbirlerde neden başarısız oldu diye sordu.

ÖLÜM ORANLARI ÇOK YÜKSEK
2020 yılında Reformeye ayrılan hayvanlar ile ölen ve mecburi kesim oranlarının Hayvancılık Teknik Yönergesinde belirtilen oranlardan yüksek gerçekleştiğinin Sayıştay raporunda yer aldığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Aynı raporda yer alan verilen dikkate alındığın8da, “2020 yılında; içinde 2.220 baş genç boğa, 947 baş erkek dana, 80 baş erkek buzağının da bulunduğu 7.984 baş sığır ile 3.457 baş erkek toklu, 39.854 baş erkek kuzunun da bulunduğu toplam 72.246 baş koyun ve 1.676 keçinin reformeye ayrıldığı görülmüştür” dedi.

ÖLÜMLER SAYIŞTAY RAPORUNA YANSIDI
Reforme hayvanların, TİGEM Alım Satım ve İhale Yönetmeliği hükümlerine göre yıl içinde ve kısa sürede satışı esas olmakla birlikte, TİGEM kayıtlarına göre, önemli sayıda reforme hayvanın öldüğü ve mecburi kesime tabi tutulduğunun da Sayıştay raporuna yansıdığına dikkat çeken Gürer, “Rapora göre 2020 yılında TİGEM genelinde; toplam reforme sığır sayısının %1,7’si oranında 172baş kasaplık sığır, 141 baş kasaplık koyun ölmüştür. Ölen toplam reforme (kasaplık) hayvan sayısı 313 baş olmuştur. Muhasebe Standartları ve Tekdüzen Muhasebe Sistemi gereği olarak, ölen reforme ve kasaplık hayvanların kayıtlı (maliyet) değerinden birikmiş amortismanı düşüldükten sonraki net değeri, “659 Diğer gider ve zararlar” hesabına zarar kaydedilmekte ve hayvancılık faaliyetleri sonucunun bu zararlardan etkilenmemesi sağlanmaktadır. Ölen reforme ve kasaplık hayvanlar nedeni ile 2020 yılında zarar kaydedilen tutarlar toplamı yaklaşık 2,1 milyon TL olmuştur” diye konuştu.

REFORMA KASAPLIK TELEFATI 43.2 MİLYON TL
TİGEM genelinde 2020 yılında; 975 baş reforme ve kasaplık sığır, 14.856 baş reforme ve kasaplık koyun, 406 baş kasaplık keçinin mecburi kesime tabi tutulduğunu aktaran Gürer, “Mecburi kesime tabi tutulan reforme (kasaplık) hayvan sayısı da toplam 16.237 baş olmuştur2020 yılında mecburi kesime tabi tutulan reforme ve kasaplık hayvanlar nedeni ile zarar kaydedilen toplam rakam da yaklaşık 41,1 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Ölüm ve mecburi kesimden oluşan toplam reforme ve kasaplık telefatının bir yıllık toplam zararı da yaklaşık 43,2 milyon TL olmuştur” açıklamasında bulundu.

Gürer, gerekli önlemlerin alınarak hayvan telefatlarının nedenlerinin araştırılması ve sorumluluk hakkında gerekli müeyyidelerin uygulanması gerektiğini de sözlerine ekledi. (HABER MERKEZİ)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(30 Haziran 2022)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Ayı ve çoban birbirini öldürdü!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Kurbanda KKKA’ya dikkat!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar