Bizimle İletişime Geçin

Destekler

TKDK’dan yeni hibe paketi!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 125 milyon avro hibe bütçeli 10. proje başvuru çağrısını ilan etti.

Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ve “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” sektörleri kapsamındaki başvurular kabul edilecek.

Desteklenecek Sektörler

Başvuru Çağrı İlanı kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ve Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar (103)” sektörleri kapsamındaki başvurular kabul edilecek olup, desteklenecek alt sektör şu şekilde:

101-1: Süt Üreten Tarımsal İşletmeler (inek, koyun, keçi ve manda yetiştiriciliği)

101-2: Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler (sığır, koyun, keçi ve manda yetiştiriciliği)

101-3: Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler (broyler, hindi ve kaz yetiştiriciliği)

101-4: Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler (yumurta tavuğu yetiştiriciliği)

103-1:Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması(süt toplama merkezleri, sütü alıp işleyen yoğurt, peynir, tereyağı dondurma benzeri ürünler üreten süt işleme tesisleri, peyniraltı suyu işleme tesisleri)

103-2:Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması(büyükbaş ve küçükbaş kesimhaneleri, parçalama tesisleri, salam, sucuk, sosis gibi ürünler üreten kırmızı et işleme tesisleri)

103-3:Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması(kanatlı kesimhaneleri, parçalama tesisleri, salam, sucuk, sosis gibi ürünler üreten beyaz et işleme tesisleri)

103-4:Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması(balık, yumuşakça ve kabuklu gibi su ürünleri işleme tesisleri)

103-5:Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması(meyve ve sebzelerin depolanması, tasnif edilmesi, ayıklanması, işlenmesi ve paketlenmesi, soğuk hava depoları gibi meyve sebze işleme tesisleri).

Hibe Tutarları ve Oranları

101-Hayvancılıkla ilgili sektörlerde hibe desteği %50-70, 103-İşleme ile ilgili sektörlerde ise 40-50 arasında olup, işlemelerde atık madde depolama ve atık yönetimi içeren yatırım kısmı için ilave %10 hibe verilecektir. Tüm sektörlerde uygun harcamalar tüm vergilerden muaftır. Yatırımlar kapsamında inşaat işleri, makine-ekipman alımı, hizmet alımı (proje çizimi, danışmanlık vb.) ve görünürlük harcamalarına hibe desteği verilecektir.

Uygun Harcama Tutarları

Hayvancılıkla ilgili tüm alanlarda en az 5000 Avroluk uygun harcama tutarında proje sunulmalıdır. En fazla ise süt, et ve yumurta işletmeleri için 500.000 Avro, broyler ve hindi işletmeleri için 250.000 Avro, kaz işletmeleri için 125.000 Avro uygun harcama tutarına sahip proje sunulabilir.

103-İşleme sektöründe; uygun harcama alt limiti 30.000 Avro iken üst limitler Süt (peynir altı suyu dâhil) ve Et işletmeleri için 3.000.000 Avro, Süt toplama merkezleri için 1.000.000 Avro, Meyve ve sebze işletmeleri için 1.250.000 Avro, Su ürünleri işletmeleri için 1.500.000 Avro.

103 sektöründe önceki çağrılardaki bütün makine ekipmanlar destekleneceği gibi; frigorifik araçlar, süt toplama merkezleri için soğutma tanklı süt toplama araçları, süt işleme sektörü için süt tankerleri vb. araç alımları desteklenmeye devam edecektir. Faydalanıcılar, uygun harcama olan araçlar içinÖTV, MTV, KDV gibi vergileri ödemeyecekler.

Çağrı Takvimi

Başvurular tüm sektörlerde 15.02.2021 tarihinden itibaren başlayacak, online başvuru 101 sektöründe 16.03.2021 tarihinde, 103 sektöründe 23.03.2021 tarihinde kapatılacak. Başvuru evraklarının TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğü’ne son teslim tarihi 101 sektöründe 19.03.2021, 103 sektöründe 26.03.2021 olarak açıklandı.

Başvurularda yatırım sürelerinin en fazla 12 ay olarak planlanması gerekiyor. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağına ilişkin bilgiler başvuru çağrı rehberinde yer alıyor. Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberleri (Versiyon 10.0) kurumun resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebiliyor. Aynı adresten ilave duyuru ve bilgilendirmeler de takip edilebiliyor. (Kastamonugazetesi)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destekler

Manisalı üreticiye küçükbaş desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Süt üreticilerine “tam kapanma” desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

Belediyeden çiftçilere traktör desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar