Bizimle İletişime Geçin

Güncel

TMO arpa tahsis ve satışlarını başlattı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), arpa tahsis ve satışlarının başladığını duyurdu.

TMO’dan yapılan açıklamada, besici ve yetiştiricilerin uygun fiyatla yem temin edebilmesini sağlamak amacıyla arpa tahsis ve satışlarına başlandığı ifade edildi.

TMO’nun arpa satışlarında besici ve yetiştiricilerin taleplerinin üretici örgütleri aracılığıyla 17-24 Ekim tarihleri arasında alınacağı belirtildi. Arpa satış fiyatının piyasa fiyatlarının yaklaşık yüzde 20 altında olmak üzere ton başına 5 bin 250 lira olarak belirlendiği de kaydedildi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi tarafından konuyla ilgili şu açıklamaya yer verildi:

TMO’nun arpa satışları 5.250 TL/TON fiyatla peşin bedel mukabili olarak Besici ve Yetiştiricilere (büyükbaş(ERKEK) ve küçükbaş )yönelik olarak başlamıştır.

Aylık fiili tüketim miktarı 250 tonun altında olan tüm besici ve yetiştiriciler üretici örgütleri (Birlik, Kooperatif, Oda) vasıtasıyla başvuru yapacaktır. Bireysel başvurular kabul edilmeyecektir. Bir besici yetiştirici sadece bir üretici örgütü üzerinden başvuru yapacaktır. Üretici örgütü üyeliği olmayan besici ve yetiştiriciler de üretici örgütü üzerinden başvuru yapabilecektir. Arpa tahsisi , Kasım ve Aralık aylarını kapsayacak şekilde iki aylık olarak gerçekleştirilecektir.

ELÜS satışlarından; TMO Elektronik Satış Platformuna ve satışların takas ile ciro işlemlerinin yapılacağı Türkiye Ürün İhtisas Borsası A.Ş.’ne (TÜRİB) üye olan ilgili firmalar/kişiler yararlanacaktır. İthal ve yerli ürün satışlarına başvuru için sadece TMO Elektronik Satış Platformuna kayıt olmak yeterli olacaktır.

Arpa Stoklarına;

Besici ve Yetiştiriciler (Büyükbaş (Erkek) ve küçükbaş yetiştiriciliği yapanlar), müracaat edebileceklerdir.

Platform üzerinden satışa açılacak stok miktarları;

ELÜS:

Arpa : 66.988.984 Kg
Platform üzerinden satışa açılacak İthal ve yerli ürün stok miktarları
Arpa : 365.171 Ton
Besici ve yetiştiriciler için fiili tüketim hesabında; büyükbaş (erkek ) hayvan başına günde 4 kg, küçükbaş hayvan başına ise günde 600 gr (0,6 kg) hesabı üzerinden aylık tüketim miktarı bulunacaktır.

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar