Bizimle İletişime Geçin

Güncel

TÜİK kırmızı et üretim istatistiklerini neden yayınlamadı?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “Kırmızı Et Üretim İstatistikleri” bültenini ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu. Ertelemeye gerekçe olarak, mevcut metodolojinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam etmesi gösterildi. Ancak TÜİK’in bu açıklaması sektörde soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

ET ÜRETİMİNDE BİR DÜŞÜŞ MÜ VAR?

Kırmızı Et Üretim İstatistiklerinin yayınlanmayarak ileri bir tarihe ertelenmesi, ‘et üretiminde bir düşüş mü var?’ sorusunu gündeme getirirken, TÜİK’in de gerekçe olarak kırmızı et üretimine ilişkin mevcut metodolojinin geliştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtmesi dikkat çekti.
TÜİK’ten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kesimhane ve kesimhane dışı kesimleri kapsayacak biçimde kırmızı et üretimine ilişkin istatistikler üretilmekte ve yayımlanmaktadır. Kırmızı et üretimine ilişkin mevcut metodolojinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda Ulusal Veri Yayınlama Takvimine göre 25 Şubat 2021 tarihinde saat 10:00’da yayımlanması planlanan “Kırmızı Et Üretim İstatistikleri, 2020″ haber bülteni ileri bir tarihe ertelenmiştir. Bültenle birlikte revizyona ilişkin metodoloji dokümanına da yer verilecektir. ” (TARIMDANHABER)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

İvrindi yetiştiricisine damızlık desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Şanssız çoban, ayı saldırısına uğradı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

“Dışarıdan çoban getirdin” kavgası!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.