Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Türk veterinerden “karın patlamasını” önleyen aparat

Sivas’ta yaşayan veteriner Burhan Pınarbaşı, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların şişkinlik nedeniyle karın bölgesinde oluşan patlamayı önlemek için geliştirdiği aparatı yurt içinde 6 bin veteriner kliniğine, yurt dışında ise 20 ülkeye gönderiyor. Veteriner Pınarbaşı: “Aparatın, işkembeyi deriye kilitleyen bir yapısı var ve kesinlikle hayvanda bir enfeksiyon veya karın boşluğuna sızdırma yapmıyor.”

Sivas’ta çocukluğunda çok sevdiği buzağısını karın bölgesinin patlaması sonucu kaybeden Burhan Pınarbaşı, veteriner olduktan sonra devlet desteğiyle çiftlik hayvanlarında bu sorunu çözen aparat geliştirdi.

Ailesi hayvancılıkla uğraşan 45 yaşındaki Pınarbaşı, 33 yıl önce çok sevdiği buzağısını karın bölgesinin patlaması nedeniyle kaybetti.

Bu duruma çok üzülen Pınarbaşı, büyüyünce veteriner olmaya karar verdi ve 1996 yılında girdiği Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesinden 2001’de mezun olarak mesleğe ilk adımını attı.

Pınarbaşı, sahada yaklaşık 10 yıl çalıştıktan sonra Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) İstanbul’daki inovasyon haftasına katılarak devlet desteklerinden yararlanmaya karar verdi.

Yaklaşık 10 yıl önce Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) bünyesinde faaliyet gösteren Cumhuriyet Teknokent’te Ar-Ge çalışmalarına başlayan Pınarbaşı, TÜBİTAK’tan 354 bin lira destek alıp, şişkinlik nedeniyle hayvanların karın bölgesinde oluşan patlamayı önleyen “Rumenotom Umbrella Trocar (Şemsiye Trokar)” adını verdiği ürünü geliştirdi.

Pınarbaşı, yaklaşık 4 yıl önce de Organize Sanayi Bölgesi’ndeki İş Geliştirme Merkezi’nde (İŞGEM) seri üretime geçti. (Dünya)

Güncel

67 yaşındaki çoban intihar etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Meralarda 2023 yılı otlatma bedelleri belli oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Keçileri yanan çiftçiye destek gecikmedi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar