Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Türkiye’nin 5’inci yerel tohum merkezi hizmete girdi

Bodrum Belediyesi’nce Aralık 2019’da ‘Bodrum özüne dönüyor’ sloganıyla gerçekleştirilen 1’inci Bodrum Tarım Çalıştayı kapsamında hazırlıkları tamamlanan Tarım Ar-Ge ve Yerel Tohum Merkezi Mumcular-Bahçeyaka Mahallesi’nde 6 bin 500 metrekarelik alanda geçtiğimiz günlerde hizmete girdi.

Aralarında 7 bin yıllık ata tohumlarının da olduğu çok sayıda yerel tohumu uygun koşullarda saklamak, üretmek ve çoğaltmak amacıyla kurulan merkezde 133 metrekarelik saklama alanı ile çimlendirme ve laboratuvar da yer alıyor. Merkezin tarla bölümünde ise Bodrum’un çeşitli yerel tohumlarından fide üretimi yapılacak, çoğaltılan bir bölümü uygun koşullarda koruma altına alınacak.

ÇOBAN ATEŞİ ALEV ALEV YAYILSIN

Bahçeyaka Muhtarı Yücel Uyar, “Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kuruldu, tohum depolama merkezi açılıyor, ürün alma garantisi de veriliyor, bize de bundan sonra üretmek düşüyor. Üretimden yana olan tüm yarımada halkına hayırlı olsun” dedi. Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, “Gelecek nesillere aktaracağımız yerel tohumun her insanoğlunun hakkı olan sağlıklı gıdaya ulaşma noktasındaki hakkını geri verme noktasında kararlıyız. Tarımı bilimle, üreticiyi de eğitimle buluşturarak başka bir tarımın mümkün olduğuna inanıyor ve yaktığımız bu çoban ateşinin tüm yurtta alev alev yayılmasını diliyoruz” diye konuştu.

SALGINLA BİRLİKTE DEĞERİ HATIRLANDI

Geçmişi tarıma dayalı olan Bodrum’da uzun zamandır konuşulmayan ne varsa konuşmaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Ahmet Aras da, “Bodrum’un kendini doğru ifade etmesi ve tarihi-kültürel değerlerine sahip çıkması gerektiğini söylüyoruz. Bodrum’un imar, deniz, gürültü kirliliği, altyapı sorunları, sel baskınları ya da deniz-kum-güneş üçlüsüyle anılmasını istemiyoruz. Bodrum çok daha kadim kültürlere sahip ve çok daha değerli hazineleri elinde barındıran bir yer. Bizler de artık bunları hep daha yüksek perdeden dile getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Pedesa’dan Termera’ya, Aspat’tan Karaova’ya kadar Bodrum’un her köşesinde binlerce yıldır tarım medeniyetlerinin izlerinin saklı kaldığını vurgulayan Aras, turizmin tarımı unutturduğunu ancak son salgınla beraber üretimin değerinin bir kez daha anlaşıldığını kaydetti. Başkan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü:

GELECEK NESİLLERE AKTARACAĞIZ

“Büyüklerimizden sonraki kuşaklar tarımı unuttu. Kaybolmakta olan, bizden bir önceki kuşağın o son bilgilerini, tohumlarını depolamamız ve büyük bir bellek yaratmamız lazım ki, bunu geleceğe taşıyabilelim. Bizden önceki nesillerin binlerce yıldır biriktirdiği, gözü gibi bakıp kiler köşelerinde sakladığı tohumları alacağız ve bu merkezimizde Karaova’mızın bağrında saklayarak gelecek nesillere aktaracağız.” (Hürriyet)

“Valilerden köpek atışması… Hangisi Anadolu Aslanı?” haberini okumak için tıklayınız…

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar