Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Üniversiteli çoban, sürü başında okul aşkından vazgeçmedi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde maliye bölümünden mezun olan Kayserili Duran Bircan(25), ‘masa başı iş bana göre değil’ diyerek küçükbaş hayvancılığa başladı. Köyünde 4 yıldır kendi koyunlarının çobanlığını yapan Duran Bircan, okumaktan da biran olsun vazgeçmedi. Çevresinde üniversiteli çoban olarak anılan Bircan, şimdilerde ise iki üniversiteyi aynı anda okuyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi maliye bölümünden 2016 yılında mezun olan Duran Bircan, Kayseri’nin Yahyalı İlçesi’ndeki kirazlı köyüne döndü. Ailesinin maliyeci olmasını beklediği Duran Bircan babasına “masa başı iş bana göre değil. Ben hayvancılık yapacağım” dedi. Ailesini de ikna eden Duran Bircan, Tarım Bakanlığı’nın 300 koyun projesine babası adına başvurdu.

BAŞVURUSU KABUL EDİLDİ

Başvurusu kabul edilen üniversite mezunu Duran Bircan, 4 yılda koyun sayısını üçe katladı.

450 KOYUNA ÇOBANLIK YAPIYOR

Üniversitesi bitiren Duran Bircan, küçükbaş hayvancılık yapmaya karar verdi. Ailesinin memur olmasını beklerken babasına ‘Köye göçüp hayvancılık yapalım” diyen Duran Bircan; ” Üniversiteden mezun olduktan sonra hayatıma yön vermek için oturup düşündüm. Hayvancılığın memurluktan daha çok gelir getireceğini ön gördüm. Babama ‘Ben masa başı işte çalışamam.

“MEMUR OLSAM BU KADAR KAZANAMAZDIM”

Koyunlarıyla ve doğayla muhteşem bir beraberliğinin olduğunu belirten Çoban Duran Bircan, aldığı karardan hiç pişman olmadığını belirterek; “Eğer şuanda memur olsaydım, sadece düzenli bir maaşım olacaktı. Ama şimdi giderek büyüyen bir üretici oldum. Kazancım oldukça yerinde. Türkiye’de üniversite okuyan gençlerin neredeyse tamamına yakınının amacı okulu bitince devlet memuru olmak itiyor. Ama ben tam tersini yaparak hem ailemden hem de memleketimden uzaklaşmadan, ekonomik özgürlüğümü elime aldım” diye konuştu.

İKİ ÜNİVERSİTEYİ AYNI ANDA OKUYOR

Çobanlık yapmasına rağmen eğitimine devam eden Duran Bircan, 4 yılda ikinci ve üçüncü üniversiteyi de okumak için kayıt yaptırdı. Okumaktan hiç bir zaman vazgeçmediğini belirten Çoban Duran Bircan; ” Maliye bölümünden mezun olduktan sonra şimdide Anadolu Üniversitesi Adalet Bölümü ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Veteriner Teknikerliği bölümünü kazanıp yeniden okuyamaya başladım. Çobanlık yapmak okumaya engel değil. Ağabeyim katip olduğu için adalet bölümünü yazmıştım.

 

GÖRENLER ŞAŞIRIYOR

Daha sonra işimde bana daha çok faydası olacak olan Veteriner teknikerliği bölümüne de başladım. İnşallah bu üniversiteleri de bitireceğim. Üniversitede aldığım teorik bilgileri kendi işimde kolaylıkla pratiğe dökebiliyorum. Bir üniversiteyi bitirip iki üniversite daha okuduğumu görenler şaşıyor.

“DEVLET SAYESİNDE İŞ SAHİBİ OLDUM”

Hükümetin tarım politikasından memnun olduğunu belirten Çoban Duran Bircan, Tarım Bakanlığı’nın projeleri sayesinde iş sahibi olduğunu söyledi. Koyun sayısını ilk 5 yılda 2 bin, ikinci 5 yılda ise 5 bine çıkarmayı hedeflediğini belirten Duran Bircan; “Birçok üniversite mezunu atama bekliyor. Halbuki devletin üretici ve çiftçilere sunduğu projeleri araştırsalar, benim gibi kendi işlerinin patronu olabilirler.

yüzden atama bekleyip ağlayanlar, biraz elini taşın altına koyarlarsa aslında her şeyin devlet kapısı olmadığın anlarlar. Bu hükümetten önce böyle projeleri bu kadar yoğunlukta göremiyorduk. Eğer Cumhurbaşkanımız Kayseri’ye gelirse kendisini dağ evinde misafir edip ayran ikram etmek istiyorum. Birebir kendisine bu şekilde teşekkür edeceğim. Sonuçta devlet sayesinde kendi işimin patronu oldum” şeklinde konuştu. (Sabah)

 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Eşekten düşen çoban hastaneye kaldırıldı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çobanlardan ikinci buluşma!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Bursa modern hayvan pazarında sona gelindi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar