Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Üretici, iş bırakma noktasına geldi”

çoban

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Et ve Süt Kurumu’nun üreticinin ellerindeki ürünü yok pahasına almaya çalıştığını belirterek, zarEt ve Süt Kurumu’nun üreticinin ellerindeki ürünü yok pahasına almaya çalıştığını belirter eden üreticilerin iş bırakma noktasına geldiğini söyledi.

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Et ve Süt Kurumu’nun üreticinin ellerindeki ürünü yok pahasına almaya çalıştığını belirterek, zarar eden üreticilerin iş bırakma noktasına geldiğini söyledi.Et ve Süt Kurumunun (ESK) üreticilerin ellerinde kalan kurbanlıkları alacağının açıklanmasının ardından Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, “ Et ve Süt kurumunun piyasadaki fiyatların çok altında alıyor. Üretici zaten hiç para kazanamadı. Bu fiyatlara verirse çok zarar etmiş olacak. “ dedi.

ÜRETİCİLER ZARARDA

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman “ Kurban Bayramı dini bir vecibe bu anlamda da üreticiler kurbanlık yetiştiriyorlar. Kurbanlık ve yem maliyetlerinden dolayı bu yıl kurbanlık yüksek fiyata mâl oldu. Geçen yıl bu dönemler 2 TL 25 kuruş civarında olan arpa şu an 7 TL . Geçen sene 130 TL olan fabrika yemi şu an 350-400 TL bandında. Bu bağlamda üreticiler kurbanlıkları yüksek fiyata mâl ettiler. Üreticide ki alım gücünün de azalması kurbanlıkların bir kısmının üreticilerin elinde kalmasına neden oldu. Bu anlamda Et ve Süt kurumu elde kalan kurbanlıklar ile ilgili alıma başladı. Ancak piyasada ki fiyatların çok altında dolayısı ile üretici zaten hiç para kazanamadı bu fiyatlara verirse çok zarar etmiş olacak. Bu anlamda bizim üreticilerin bir diğer beklentisi ise ihracatın bir an önce açılması. İhracat açılırsa en azından mevcut yetişmiş hayvanlar yurtdışına gönderilir. Bir nebzede olsa üreticinin zararı azaltılmış olur.’’ dedi.

HAYVAN İHRACATININ ÖNÜ AÇILMALI

Türkman “Aynı şekilde toprak mahsulleri ofisinin (TMO) geçen yıl olduğu gibi bu yılda üreticilere bu işi devam ettirebilmeleri için mevcut elindeki hayvanlarını besleyebilmeleri için uygun fiyatlı arpa desteğinin sağlaması gerekir. Bunlar sağlanırsa en azından üretici zarar etmemiş olur. Üreticilerimizin çoğu artık kurban beslemeyeceklerini ve ellerindeki hayvanları satıp besicilik sektörünü bırakmayı düşünüyorlar. Üreticilerimiz bu sektörden çıktıkça ürünlerin fiyatı pahalılaşıyor. Oysa bizim üretim yaptırmamız lazım. Üretimin olması için bu sorunların hızlı bir şekilde çözülmesi ve sağlaması gerekiyor. Özellikle fiyatların düşmesinde en büyük etken bu yıl hayvan pazarına aşırı şekilde dişi koyun gelmesi fiyatların düşmesine neden oldu. Bunun nedeni ise Üreticiler hayvanlarına yem veremez duruma geldi. Yem maliyetlerinden dolayı hayvana verdiği yemin karşılığını alamadığı için üretici, en azından dişi damızlık koyunumu satayım, ve bu sektörden çıkayım kurbanda bunun için bir fırsattır diye düşünüyor. Kurban pazarında çoğunlukla dişi koyunun fiyat konusuna ve değerine bakmaksızın bir an önce elimden gitsin diye çok sayıda dişi koyunlar satıldı. Dişi koyunların satılması, fabrikanın kapanması, Gaziantep’te üretimin ve hayvancılığın azalması demek. Bunların önüne geçmemiz için üreticiye uygun fiyatta yemin sağlanması ve ihracatın çok acil bir şekilde açılması lazım” dedi. (Gaziantep)

Güncel

67 yaşındaki çoban intihar etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Meralarda 2023 yılı otlatma bedelleri belli oldu!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Keçileri yanan çiftçiye destek gecikmedi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar