Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Üretici şehre göçüyor

Köylüler, şartların ağır olması nedeniyle “Her köylüye 300 damızlık koyun” ve “Genç Çiftçi” gibi projelerden yararlanamadıklarını bildirdi. Üretici Mehmet Yücel de ahırını kapattığını, şehire yerleşeceğini söyledi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesine bağlı Hacıbekirli köyünde, boşalan ahırların önünde bir araya geldiği köylülerin anlattıklarını aktardı. Köylüler, 6 büyük ahır olan köyde son dönemde 3 ahırın kapandığını, kalanların da kapanma aşamasına geldiğini söylediler. Hacıbekirli köyünden İsmail Gedik, girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle hayvancılıktan kâr edemediklerini, aksine zarara uğradıklarını vurguladı. Koyunculuk yaptığını söyleyen İsmail Gedik, “300 küçükbaş hayvanım var. 330 bin liralık kuzu sattık. Sattığım kuzuları beslemek için 80 bin liraya kaba yem aldım. 100 bin lira çobana ödedim. 120 bin lira kooperatife para ödedim. 300 bin liralık arpa aldım. Bu masrafın içinde kendi emeğimizi katmadığımız halde masrafım 500 bin lirayı geçti.” dedi.

KÖYDEN ÇIKTI İŞÇİ OLDU
2019 yılı öncesinde Bakanlığın açıkladığı proje ve desteklemelere inanıp köye dönerek hayvancılığa başladığını belirten Muhtar İsmail Gedik, “Köyüme döndüm ama bu şartlarda ne tarım ne hayvancılık yapılıyor. Muhtarlık bitince tekrar çantamı alıp gurbete çalışmaya gideceğim.” diye konuştu. Köylüler, proje ve desteklemeler için ortaya konulan şartların çok ağır olması nedeniyle “Her köylüye 300 damızlık koyun”, “Genç Çiftçi” gibi projelerin kendi köylerinde hayat bulmadığını ve köylülerin hibelerden faydalanamadığını ifade ettiler. 40 süt ineğini kestirip kalanları da satmak zorunda kaldığını ifade eden Mehmet Yücel de ahırı kapattıktan sonra işçi olarak gittiği Trabzon’da başkasının yanında çalışarak geçimini sağlamaya çalıştığını dile getirdi.

30 büyükbaş hayvanına, girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle bakamadıklarını belirten başka bir köylü ise ahırın kapısına kilit vurup, gurbete işçi olarak çıktıklarını anlattı. Emin Özyüce de şu an içinde köyde olduğunu ancak gelir-gider dengesini sağlayamadığı için yakında çiftçiliği bırakacağını söyledi. Gürer de, “Köyde yaşayan ve dededen hayvancılıkla uğraşanlara destek ulaştırılmış olsaydı projeler işe yarayabilirdi, ama olmadı.” değerlendirmesinde bulundu. (Aydınlık)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar