Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Üreticiler, aracılardan dertli

Türkiye’de son zamanlarda et ve süt ürünlerinde fiyat artışları meydana geldi. Bu artışların aracıların yaptığını söyleyen işletme direktörü Kerem Yetimoğlu, “Ürün üreticiden tüketiciye giderken aracılar bundan çok fazla kazanç elde ediyor” dedi.

Türkiye’de son zamanlarda et ve süt ürünlerinde fiyat artışları meydana geldi. Bu artışların aracıların yaptığını söyleyen işletme direktörü Kerem Yetimoğlu, “Ürün üreticiden tüketiciye giderken aracılar bundan çok fazla kazanç elde ediyor” dedi.

Et ve süt ürünleri son günlerde artarken, vatandaşlar ise uygun fiyatlı ürün arayışına girdi. İstanbul’da faaliyet gösteren bir çiftlik yetkilisi ise artan fiyatlardan dolayı aracıları işaret etti. Çiftlik yetkilisi, mazot veya diğer kalemlere zam gelmediği halde durumu fırsata çeviren aracıların kendi isteklerine göre zam yaptıklarını aktardı. Vatandaşların uygun et ve süt ürünleri almaları için bildikleri ve güvendikleri üretim tesislerinde gitmeleri gerektiği konusunda tavsiyede bulunuldu.

“Son günlerde herhangi bir zam söz konusu değil”
İstanbul’da Sütçü Yusuf Çiftliğinde İşletme Direktörü olan Kerem Yetimoğlu, “Çiftliğimizde bin tane büyük baş hayvanımız var. 250 tanesinden süt elde ediyoruz. Günde ortalama bin ton süt elde ediyoruz. 20 tane de besilik hayvanınız mevcut. 600 tane de kesime hazır hayvanımız bulunuyor. Ürün üreticiden tüketiciye giderken aracılar bundan çok fazla kazanç elde ediyor. Öncelikle yem fiyatları ve akaryakıt fiyatlarının artmasıyla üreticilere de bir maliyet artışı söz konusudur. Son günlerde herhangi bir zam söz konusu değil. Yılbaşının gelmesiyle kendi kendilerince zam koyuyorlar. Üreticide herhangi bir fiyata artışı olmazken aracılar fazla kazanmış oluyor” dedi.

“Son zamanda yapılan zamlardan dolayı ürünlerimizde indirim uygulamaya karar verdik”
Kuşbaşı etin lokasyona göre değişiklik gösterdiğini ifade eden Kerem Yetimoğlu, “Kuşbaşı etten bahsedeyim. Lokasyonlar arasında kira ve gider maliyetlerinden dolayı bu fiyat fark edebilir. Göktürk’te kuşbaşı etin fiyatı 180 TL ile 200 TL arasında değişiklik gösteriyor. Gaziosmanpaşa ve Bayrampaşa gibi yerlerde 170 TL ile 180 TL arasında değişiyor. Marketlerde 150 TL ile 180 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bizim çiftliğimizde şuanda kuşbaşı etin fiyatı 135 TL’dir. Herhangi bir aracı olmadığı için yılbaşının da yaklaşmasıyla aslında 160 TL olan fiyatı düşürdük. Müşteriler ve vatandaşlar için son zamanda yapılan zamlardan dolayı ürünlerimizde indirim uygulamaya karar verdik” şeklinde konuştu.

“Büyük marketlerde aracı kurumlar ve kar marjı olduğu için fiyatlar artabiliyor”
Aracı kurumlardan dolayı ürünlerde fiyat farklarının yüksek olduğunu anlatan işletme direktörü Yetimoğlu, “Sütün fiyatı Türkiye’de bilinen markalarda ortalama 22 TL ile 26 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Bölgesel olarak fark eden fiyatlarda şuan bizdeki fiyatı 18 TL’dir. Vatandaşlar et ve sütü nasıl elde ettiğimizi çiftliğimize gelip görebilir. Büyük marketlerde aracı kurumlar ve kar marjı olduğu için fiyatlar artabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Sütün nasıl rafa gittiğini de gözlemleyebilirler”
Çocuklara süt sağım dersleri verdiklerini belirten Kerem Yetimoğlu “Çiftliğimize geldiklerinde süt sağımını görebilirler. Sütün nasıl rafa gittiğini de gözlemleyebilirler. Biz aynı zamanda çocuklarımız için bir organizasyon başlattık. Okullarda 7 ile 11 yaşları arasındaki çocuklarımızla çiftliğimizde süt sağım dersi gerçekleştiriyoruz” dedi. (bbnhaber)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar