Bizimle İletişime Geçin

Güncel

“Üreticiler, can çekişiyor”

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, üreticilerin sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkman, hayvan alışverişinin durma noktasına geldiğini, üreticilerin artık gücünün kalmadığını söyledi.

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman yapmış olduğu açıklamada, “Sürekli artan yem maliyetleri, tüketicinin alım gücünün düşmesi, bayram sonrasında ete olan talebin azalmasıyla hayvan fiyatlarının ve kesim fiyatlarının düşmesiyle üretici zarar etmeye devam ediyor. Hayvan alış verişinin durma noktasına geldiği Gaziantep hayvan pazarında, yem maliyetlerini karşılamakta zorlanan üreticiler, zararına da olsa hayvanlarını elden çıkarmak istemelerine rağmen müşteri bulamıyorlar. Artan yem maliyetleri nedeniyle üreticilerimiz yıllardır gözü gibi baktığı küçükbaş damızlık hayvanını alıcı bulması durumunda fiyata bakmaksızın satmasına veya damızlık vasfı taşıyan koyunlarını kombinalarda kesilmesine neden olmakta. Kombinalara bakıldığında dişi hayvan kesiminin yoğunluğu görülecektir.”

ÜRETİCİ ÇIKMAZDA

Bakanlıktan müjdeli haber beklediklerini söyleyen Türkman, ”Bakanlığın Kurban Bayramı sonrasında küçükbaş hayvan ihracatının açılacağının belirtmesi üreticilerimiz için bir umut olmuştu. Ancak önceki gün ESK’nın yapmış olduğu açıklamada ihracatın canlı hayvan olarak değil karkas et şeklinde yapılacağını belirtmesi üreticilerimizin kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olmuştur. Karkas et fiyatlarının ESK tarafından piyasa fiyatlarının çok altında alınma ihtimali üreticilerimizi çıkmazın içine sokmuştur. Küçükbaş hayvan üreticisi olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz, üretiyoruz ancak satacak kimseyi bulamıyoruz. Dana karkas kilogram kesim fiyatı 103 TL. cıvarında iken erkek toklu karkas kg. kesim fiyatı 95 TL. cıvarında. Dana eti fiyatlarının toklu eti fiyatlarını geçtiği anormal bir süreçten geçiyoruz.”

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Üreticinin elinde ülke içi et ihtiyacını karşılayacak ve yurtdışına da ihracat yapacak kadar yeterli miktarda küçükbaş hayvanın olduğunu söyleyen Türkman, ” 2016 – 2017 yılında Türkiye’de kişi başı et tüketimi 13 – 14 kg.lara kadar çıkmıştı. Ancak tüketicide oluşan alım gücünün düşmesiyle bu gün ülkemizde kişi başına düşen et tüketimi 6 – 7 kg. seviyesindedir. Üretimi arttırmaya çalışırken ve arttırırken alım gücünün düşmesi ile oluşan arz fazlalığı küçükbaş hayvan ihracatının da kapanması ile üreticiyi çıkmaza sokmuştur. Başta yem maliyetleri olmak üzere giderler her gün artarken üreticinin elindeki küçükbaş hayvanın fiyatı düşmektedir. Yapılması gereken çok acil canlı küçükbaş hayvan ihracatının açılmasıdır.”

UYGUN FİYATLI YEM VERİLMELİ

Karkas et ihracatının sorunu çözmeyeceğini kaydeden Türkman, ”2021 yılında Türkiye’den yurtdışına yapılan 235 bin küçükbaş hayvan ihracatının yaklaşık yüzde 70 Gaziantep’teki firmalarımız tarafından yapıldı. Dolayısıyla Türkiye’de Gaziantep küçükbaş hayvan sektörüne yön vermektedir. Canlı küçükbaş hayvan ihracatının açılmaması durumunda Gaziantep olarak bu pazarımızı kaybedeceğimiz gibi her gün iflas noktasına gelen üreticilere yenileri eklenmeye devam edecektir. Bir an önce canlı hayvan ihracatı açılmalı, üreticiye TMO aracılığıyla uygun fiyatlı arpa verilmesi sağlanmalıdır. Bu söyleninler yapılmadığı takdirde bir şekikde fırsatını bulup hayvanını satan üretici yeniden hayvan almazken, damızlık koyun üretimi yapan üreticilerde koyunlarını kesip/satıp üretimi bitirmekteler. Üretimin azalması demek önümüzdeki süreçte zor günlerin bizi, ülkemizi beklemesi demektir” ifadelerini kullandı. (Gazianteppusula)

Güncel

“Et ve yem fiyat artışları eyvah dedirtiyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Depremzedelere küçükbaş hayvan desteği

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

UKON, haftalık et fiyatlarını açıkladı(23 Şubat 2023)

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar