Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Üreticiler, yem desteği bekliyor!

Artan yem fiyatları hayvancılık sektörünü zora soktu. Üreticiler daha kaliteli küçükbaş hayvan yetiştirebilmek için yetkililerden yem desteği bekliyor.

Küçükbaş hayvancılığında yem ve girdi maliyetleri arttı, yetiştirici ise yem maliyetini karşılayamıyor. Daha sağlıklı hayvanlar büyütmek ve sektöre canlılık gelmesi için yem desteği bekleyen yetiştiriciler artan zamlardan bir nebze de olsa rahatlamak istiyor. Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, şu anda en önemli konunun yem desteği olduğunu vurguladı. Hayvanların şu anda gebe olduğunu ve yılbaşında doğum yapacaklarını aktaran Öztürk, “Önemli olan yeni nesilleri, sağlıklı şekilde dünyaya getirmek. Yem bu noktada önemli. Ek yemleme bizim alacağımız ürünün kalitesini arttırır. Şu anda en büyük sıkıntımız yemin fiyatları” dedi.

PANDEMİ ETKİLEMEDİ

Pandemi sürecinin yetiştiriciler için zor geçmediğini anlatan Öztürk, küçükbaş yetiştiricilerinin pandeminin başlarında yaylalara çıkılmak üzere olunduğunu söyledi. Bu sebepten ötürü çobanların daha stabil hijyenik ortamlarda olduğunu aktaran Öztürk, “Hayvancılık virüsten en uzak iş hayatını gerçekleştiren iş kolu oldu. Biz üretimde kırmızı et noktasında en kaliteli eti üretiyoruz. Etin de klasmanları var. Bugün oğlak ve kuzu eti büyükbaşa nazaran en kaliteli et kabul ediliyor. Pandemi de de kaliteli ürünün ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Bu yüzden bizim pazarlama anlamında çok da sıkıntımız olmadı” diyerek küçükbaş yetiştiricisinin pandemiden zarar görmediğini aktardı.

MEZBAHALARDA YAVAŞLAMA

Mezbahaların da kısa çalışma sürecine girdiği için çalışma şekillerinin değiştiğini bu yüzden zincirde yavaşlama olduğunu anlatan Öztürk, “Hazır yetişmiş kuzumuz vardı, kesime vermek istedik ama bu noktada mezbahalar bunu karşılayacak noktada değillerdi. Piyasaya sürülme biraz daha yavaşladı. Ama sonrasında tüketimin artması ile eski haline döndü” dedi.

YEM FİYATLARI

Şu anda yetiştiricinin yaşadığı en büyük sıkıntının yem fiyatlarının piyasalar nezdindeki fiyat artışına bağlı olarak artması olduğunu söyleyen Öztürk, “Kuzularımızın beslenmesi, anaç hayvanların karnındaki kuzuyu beslemesi adına gebe hayvanlarımıza yedireceğimiz yem şu andaki en büyük sıkıntımız. Bakanlığımızdan bu anlamda yem desteğinin en az 100 baş hayvana çıkararak tüm birlik üyelerimize ulaştıracak noktaya getirmesini bekliyoruz. Şu an küçükbaş yetiştiricisi yem desteği bekliyor. Bununla alakalı toplantılarımız devam ediyor. Yem desteği et sektörünün sekteye uğramamasını sağlayacak. Şu anda hayvanlarımız gebe. Bu hayvanlarımız yılbaşına doğru doğum yapacak. Önemli olan yeni nesilleri, sağlıklı şekilde dünyaya getirmek. Yem bu noktada önemli. Ek yemleme bizim alacağımız ürünün kalitesini arttırır. Şu anda en büyük sıkıntımız yemin fiyatları” diyerek yem desteği ile yetiştiricinin artan zamlardan zarar görmemesini sağlamak olduğunu ekledi. (Antalyaekspress)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

Başkan Çelik’ten çiftçiler günü mesajı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Üreticiden alıp ihtiyaç sahiplerine dağıttılar!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Yüzde 50 hibe destekli damızlık koç!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar