Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

“Üreticinin zararı çığ gibi büyüyor”

Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Yaman, üreticilerin her geçen gün yem fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle zor günler yaşadığını belirtti.

“Küçükbaş hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin ürettiği ürünlerin fiyatında fazla bir artış olmamakla birlikte yem fiyatlarının sürekli artması sektörümüzü dar boğaza sürüklüyor” diyen Karaman Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Yaman, şunları söyledi:

“Küçükbaş sektörümüzdeki yangın o kadar ciddi boyuta ulaştı ki, nefes almakta zorlanmaktayız. Bu durum korkutucu bir hal almaya başlamıştır. Bu nedenle acilen gerekli müdahalelerde bulunulmalıdır.

Yem sanayicilerinin çeşitli nedenler ileri sürerek fiyatlarda artırıma gidilmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Kesif yem üreten fabrikalar, yem hammaddelerinin dışarıdan geldiğini ve dövizdeki artışlara paralel olarak zam yaptıklarını öne sürüyorlar ama yemde tamamen dışa bağımlılık gibi bir durum yok.

Kesif yemin içindeki hammaddelerden çavdar, arpa, yulaf, buğday kepeği, küspeler gibi büyük çoğunluğu ülkemizde yetiştirilen ve iç piyasadan karşılanan hammaddelerdir. Sadece vitamin ve mineral gibi katkı maddeleri dışarıdan ithal edilmektedir. Ancak bunların da yem fiyatlarını fahiş bir şekilde artıracak çok önemli unsurlar olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla fabrikalar döviz kurlarını da bahane ederek sürekli zam yapıyorlar.

Yem fabrikalarının ürettiği yemlerin maliyetleri sıkı bir şekilde denetlenip gerçek fiyatlandırma yapılarak hem haksız kazançların önüne geçilmeli hem de yetiştiricilerimizin bu konudaki mağduriyeti giderilmelidir. Aksi takdirde yem fiyatlarındaki artışlar nedeniyle üretimin olumsuz etkilenmesi devam edecektir.

Geçen her gün ülkemizin hayvansal varlığı, gıda üretimi tehlikeye girmektedir. Durumun ciddiyetini elimizdeki hayvansal varlığımızı kaybettikten sonra anlamamızın kimseye faydası olmayacaktır.” (Karamandan)

Birlikler

“Küçükbaş üreticisi azalıyor!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Malatyalı Başkan’dan “destek çağrısı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Çanakkale Birlik’ten üyelere müjde!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar