Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Yangından kurtarılan hayvanların yaraları sarılıyor

Antalya’daki orman yangınlarında yaralanan hayvanların Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Emekli Hayvanlar Çiftliği’ndeki tedavileri tamamlandı. Yangından hamile olarak kurtarılan ve Bursa’daki çiftlikte doğum yapan ‘Barış’ isimli koyunun yavrusuna ‘Sergen’ ismi verildi.

Akdeniz ve Ege’de peş peşe çıkan yangınlarda Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) gönüllülerince yaralı kurtarılıp sahra çadırındaki 21 günlük ilk tedavi sürecinin ardından Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki Emekli Hayvanlar Çiftliği’ne getirilen koyun, keçi ve eşekler sağlıklarına kavuştu. Tedavisi tamamlanan hayvanlar klinikten çıkartılarak, diğer hayvanların yanına alındı. Yangından hamile olarak kurtarılan ve Bursa’daki çiftlikte doğum yapan ‘Barış’ isimli koyunun yavrusuna ise ‘Sergen’ ismi verildi.

‘HAYATA TUTUNMAYI BAŞARDILAR’

HAYTAP Bursa Sorumlusu Emre Demir, “Geçtiğimiz yaz yaşadığımız yangın felaketinde kurduğumuz sahra çadırında ilk tedavileri yapılan, sonrasında da Bursa’ya getirilen hayvanlarımızın tedavisi bitti. Artık tamamı buradalar. Tedavi sonrasında buraya kısa sürede adapte olduklarını düşünüyoruz. Tabi ki görüntü olarak kayıpları mevcut olsa da yine de heyecanlarını kaybetmediler. Hepsi bizim için çok özel olsa da onların çok daha farklı yeri var. Gerçekten çok büyük zorluklarla mücadele ettiler. Her şeye rağmen hayata tutunmayı başarabildiler” dedi.

‘YAVRU HIZLA BÜYÜYOR’

Yeni doğan kuzuya isim verdiklerini belirten Demir, “Geldiğinde hamile olan bir koyunumuz vardı. Geçtiğimiz aylarda doğum yaptı. Yavru hızla büyüyor. Hızına yetişemiyoruz. Onun ismini de ‘Sergen’ koyduk. Biz genelde kendi içimizdeki arkadaşların isimlerini koyuyoruz. Onlara hediye olsun gibi düşünüyoruz. Sergen şu an hızla büyüyor. Yakında annesinin boyunu geçecek” diye konuştu.

‘HEP BİR ARADA MUTLU YAŞIYOR’

Çiftlikten bahseden Demir, “Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde gördüğünüz gibi birbirinden farklı onlarca tür var ama hepsi bir arada mutlu bir şekilde yaşayabiliyorlar. Ne kadar farklı türlere de sahip olabilsek aynı duyguları hissediyoruz. Biz bunu HAYTAP olarak her zaman savunuyoruz. Sesimiz, dilimiz, rengimiz, ırkımız farklı olsa da duygularımız aynı. Burada ineği sevdiğinizde de keçiyi sevdiğinizde de tepki verebiliyorlar. Korku içinde gelen bir eşeği zamanla alışmış bir şekilde görebiliyoruz. Gerçekten iyi bir şekilde hissedebiliyorlar” ifadelerini kullandı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar