Bizimle İletişime Geçin

Destekler

‘Yapamazsın’ diyenlere inat çiftlik kurdu

‘Kadınsın yapamazsın’ sözlerine karşın 3 inek alıp besiciliğe başlayan Gülçin Sakaroğlu (59), aradan geçen süre içerisinde hayvan sayısını 620’ye çıkardı.

Gaziantep’in Yavuzeli’ne bağlı Yöreli Mahallesi’nde yaşayan 5 çocuk annesi Gülçin Sakaroğlu’nun 2011 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren eşi İmam Sakaroğlunun yarım bıraktığı çiftliğin inşaatını tamamlamak için kolları sıvadı. Çevresindekiler, çocukları evlendiği için yalnız olan Sakaroğlu’nu yapamayacağını söyleyerek vazgeçirmeye çalıştı. Ancak, eşinin hayalini gerçekleştirmek istediğini söyleyen Sakaroğlu, elindeki birikimle 3 inek alarak besiciliğe başladı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvurup 183 koyun alarak çiftliği büyüten Sakaroğlu, hayvanlardan elde ettiği süt ürünleri satarak, aradan geçen süre içerisinde 600 koyun ve 20 inek sahibi oldu. Çiftliğinde 12 kişiyi istihdam ederek çevresindekilere örnek olan Sakaroğlu, 3 yıl önce araç kullanmayı da öğrendi.

“KİMSE İNANMIYORDU AMA BAŞARDIM”

Kendisine kimse inanmamasına rağmen başardığını belirten Gülçin Sakaroğlu, “Eşim ölmeden önce çiftlik için inşaata başladı. Ancak, eşim kalp krizinden vefat etti. Çocuklarım ‘burası babamın hatırasıdır, yaşatalım’ dedi. Ben da çocuklarımın desteğini aldıktan sonra yarım kalan inşaatı bitirerek bu işe başladım. Bana çevremdekiler ‘eşin ölmüş, kadın başına yapamazsın’ dedi. Kimse inanmıyordu ama ben başardım. 3 inekle başladım ama şimdi 620 hayvanım var” dedi.

3 yıl önce de araç kullanmayı öğrenerek işlerini daha hızlı sürede yapabildiğini anlatan Sakaroğlu, “Kadın isterse her şeyi başarır. 59 yaşındayım ve işimin yorucu olması gerekçesiyle 3 yıl önce araç kullanmayı dahi öğrendim. Artık her işimi kendi aracımla hallediyorum. Aracımla süt ürünlerini taşıyorum. Bana ‘yapamazsın’ diyenlere inat her şeyin en iyisini yapmaya çalıştım. Şimdi bana yapamazsın diyenler beni görünce ‘helal olsun’ diyor” diye konuştu.

“ASLA HAYALLERİNİZDEN VAZGEÇMEYİN”

Besiciliği keyifle yaptığını ve 12 kişiye istihdam sağladığını dile getiren Sakaroğlu, “Günüm tamamen burada geçiyor. Doğal olduğu için insanlar gelip süt ve süt ürünlerini çiftlikten alıyor. Çocuklarım, ‘artık yoruluyorsun bu işi bırak’ diyor ama bu işi severek yapıyorum. Bir iş yapıyorsanız mutlaka sevmeniz lazım. Şimdiki gençler rahat iş arıyor. Tüm gençlere hayvancılık yapmalarını tavsiye ediyorum. Ben bu yaşımda başardım ve inan herkes bunu başarabilir. Kadınlara da tavsiyem asla hayallerinden vazgeçmeyerek, çevresinin sözlerine kulak tıkayarak çok çalışarak başarılı olsunlar” ifadelerini kullandı. (Sözcü)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Destekler

Koyunları ölen yetiştiriciye destek gecikmedi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

İzmir’in umut sürüsü gün geçtikçe çoğalıyor…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Destekler

O desteğin şartları açıklandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, yeni ağıl yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine, alet ve ekipman alımına vereceği desteğin uygulama rehberi açıklandı.

Rehberde yer alan şartlara göre;

Başvurular, 30 Temmuz 2021 tarihine kadar yapılabilecek ve destekten, Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı, en az 1 yıldır aktif olan işletmeler yararlanabilecek. Kanuni takipte vergi borcu ve Sosyal Güvenlik Kurumuna prim borcu olanlar destekten faydalanamayacak.

Hibe programı tüm illerde uygulanacak ancak genel müdürlük, bölgesel gelişmişlik farklılıkları, illerin hayvan miktarı, mera potansiyeli ve yem bitkileri ekilişleri gibi kriterlere göre, gerek başvuru alınması ve gerekse başvuruların değerlendirilmesinde program illerini belirleyebilecek.

Hibe programı kapsamında başvurusu onaylanan gerçek ve tüzel kişiler; küçükbaş için en az 100/en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ağıl yapımı ve/veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, belirlenen şekilde hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine alet ve ekipman alımı yatırımlarında, üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılacak. Destek oranları her bir alanda yüzde 50 hibe olarak uygulanacak ve yalnızca 1 kez alınabilecek.

 

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar