Yapay et yemeye hazır mısınız?

Yeme içme alışkanlıklarımızı yeniden şekillendiren teknoloji dünyası; şimdi de sofralarımıza yapay et getirmeye hazırlanıyor. Hatta getirdi bile… Dünyanın farklı noktalarındaki bazı laboratuvarlarda yapay et üretildi.

Yapay et gelecekteki gıda sıkıntısını çözmeyi amaçlıyor!

İlk olarak bu üretimin gelecekte gıda kaynaklı dünyada yaşanan sıkıntıları bertaraf edebileceği düşünülüyor. Başta Afrika olmak üzere bir çok dünyanın az gelişmiş ülkesinde açlık hala çok önemli bir sorun. Bu nedenle gıda kaynaklarının oldukça ucuz ve hızlı üretilmesi gerekiyor.

Yapay etin üretim süreci bir hayvan hücresinin laboratuvarda bazı kimyasal işlemlerle çoğaltılması anlamına geliyor. Kısacası alacağınız bir hayvan hücresi ile çok miktarda hayvansal et üretimi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yapay etin tadı gerçek etle aynı mı?

Şu an için üretilen bu etin maliyeti hala yüksek seviyelerde. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalarda laboratuvarlar üretilen etin maliyetini düşürmeye çalışıyorlar. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yapay et üretimi yapan şirketler ilk numunelerini bir çok kişiye denetti. Deneyen kişiler gerçek etle arasında lezzet açısından hiçbir fark olmadığını belirttiler. (Milliyet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir