Bizimle İletişime Geçin

Birlikler

Yem fiyatlarındaki artış, bıçağı damızlığa yöneltti

Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, piyasada bir süre önce yükselişe geçen doların düşmesine rağmen, yem fiyatlarında beklenen düşüşün gerçekleşmediğini söyleyerek, yem fiyatlarının yüksekliğini korumaya devam ettiğini söyledi. Başkan Akın bu durumun da yetiştiricileri damızlık hayvanlarını kesmeye yönelttiğine dikkat çekti.

Son günlerde artan ve bir türlü düşmeyen yem fiyatlarının yüksekliği konusuna değinen Akın, yem satıcıları vicdanlı davranmaya davet ederek şöyle konuştu:

“Bu memlekette fırsatçılık yapanlar var” ifadelerini kullanarak fırsatçılık yapanları toplum adına eleştirdiğini söyledi. Akın konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede ise şu ifadeleri kullandı. “Fırsatçılıklarla ilgili devletimiz tarafından alınacak her türlü kararın yanındayız. Hangi kanun, hangi yönetmelik çıkarılırsa biz yetiştiriciler olarak devletimizin yanındayız. Yeter ki piyasa gerçek anlamda rayına otursun. Döviz bir şekilde fiyat istikrarına kavuştu. Fahiş bir yükselme yoktur. Fiyatlarda yükselme yok iken, döviz bahane edilerek, düşüş değil de halen zam yapılması, yapılan zammın ise girdi ve çıktı fiyatları gözetilmeden yapılması kabul edilebilir bir durum değildir. Bazı fırsatçılar durum kendi lehine değerlendirmeye çalışıyor. Ben burada kolluk kuvvetleri olsun, ilgili kurum ve kuruluşlar olsun herkes görevini layıkıyla, en iyi şekilde yapmak zorundadır. Adaletli bir şekilde göstermelik değil hak edene hak ettiği cezai işlem ne ise uygulanmalıdır. Şayet bir işletmede fahiş fiyat uygulanıyorsa uygulanacak cezanın her şubesine ayrı ayrı uygulanması gerekir diye düşünüyoruz. Ayrıca yazılan cezalar da aynı zamanda caydırıcı olmalı.”

ANAÇ HAYVANLARIN KESİLMESİ ÖNLENMELİ

Yapılan zamlar gerek küçükbaş, gerek büyükbaş yetiştiricilerini, gerekse de tarımsal faaliyetlerde bulunan esnafları ciddi manada etkilediğini dile getiren Akın; “Örneğin gübre fiyatlarına yüzde 250-300 civarında artış olmasını tarım arazilerinin kullanımını tabi ki etkiledi. Kuraklık bir taraftan etkilerken, yem fiyatlarının aşırı bir şekilde artması bir taraftan dövizin yükselmesine bağlı olmasına rağmen diğer taraftan da fırsatçılık yapanların meydana getirdiği suni bir artış olması hoş karşılanabilir bir durum değildir. Bu tür etkenler de tarım ve hayvancılığı da önemli bir şekilde etkiliyor. Bunun bir diğer tarafı da yem ve girdi fiyatlardaki artışlar damızlık hayvanların kesime gitmesine neden oluyor. Bu da hayvancılığın geleceği anlamında ayrı bir tehlike yaratıyor. Damızlık hayvanların kesimi bu şekilde devam ederse ana olmadan dana olmaz mantığıyla hareket edilerek bu tür kesimlerin önüne geçmek gerekir. Çünkü atasözümüzde denildiği gibi ‘ana olmadan dana olmaz’ mantığıyla bu hayvanların kesilmemesi gerekir” dedi. (Malatyasonsöz)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikler

“Küçükbaş hayvancılık sektörü zarar ediyor”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

En güzel honamlı ve merinos seçildi

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Birlikler

Gaziantep’te birliğin ürün satış noktaları çoğalıyor

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar