Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Yetiştiriciler ilaç ve yem maliyetlerinden dert yanıyor…

Vatan Partisi Hatay il Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, Erzin ilçesinde besicileri ve üreticileri ziyaret etti. Yıldırım, koyun ve keçi yetiştiricilerinin sorunlarını dinledi. Besiciler, ilaç ve yem fiyatlarının yüksekliğinden şikâyet ettiler.

Besici Veysel Yılmaz, kasaplara eti 30-40 liraya sattıklarını, mallarının bu yıl ellerinde kaldığını belirtti. Mustafa Eksik de yem fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirterek “Hayvanların çıktısı, girdisini karşılamıyor. Devletten yem konusunda destek bekliyoruz. Zaten bir aydır hayvanlar meraya çıkmıyor. Biz de şaşırdık, ne yapacağımızı bilmiyoruz.” dedi.

Koyun yetiştiricisi Nusret Yılmaz da şunları söyledi: “Ben bir koyun için 700 lira masraf yapıyorum. Koyundan alacağım para ise bin lira. 300 lira kazanacağım ama telef olan hayvanlarımız da var. Elimizde bir gelir kalmıyor.”

‘HAYVANLARA DANE VEREMİYORUZ’
Senede dört beş aşı yapılması gerektiğini de belirten besiciler, mavi dil hastalığının yaygınlaştığını belirtiyorlar. Besiciler, devletin eskiden ücretsiz aşı yaptığını hatırlattı, bu sistemin yeniden gelmesini istedi. Nusret Yılmaz şunları söyledi: “Hayvancılık ve tarım bittiğinde bu millet ne yiyecek? Döviz, insanların karnını doyurmuyor. Şehirlerde insanlar ancak tarım ve hayvancılık yapılırsa yaşamlarını sürdürebilir. Tarım ve hayvancılık bittiği zaman ne köylerde ne de şehirlerde yaşam olur. Mahsul zamanı devlet bize yem versin, ödeyelim. Hayvanlara sadece fıstık dalı veriyorum. Hayvanlara dane veremiyoruz. Bilmiyoruz, nasıl devam ettiririz?”

Üretici Hasan Karan da şöyle konuştu: “Sanayi yüzünden meralarımız daraldı. Keçiler daha çok çalılık alanda ama koyunların yayılma alanları daha farklı. Yani sözün özü, devletin tarım ve hayvancılık politikası düzgün olmalı, hayvancılık önemsenmeli. Girdilerin düşürülmesini ve çokuluslu şirketlerin değil, milletin yararına politikalar üretilmesini istiyoruz.” (Aydınlık)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

“Küçükbaş Tarım OSB kurmamız lazım”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Çobanlar arası silahlı kavga!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

“Piyasada et ve süt sıkıntısı olacak!”

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar