Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Yetiştiricileri kuraklık vurdu!

Kuraklık, sadece çiftçileri değil besicileri de mağdur etti. Batman ovasındaki besiciler; “Kuraklık nedeniyle meralarda ot doğru dürüst yeşermedi. Hayvanlar doymuyor. Ne yazık ki kuraklık ot miktarını da etkiledi” diyor.

“OT, BOY ATMADI”
Batman’da koyun-keçi yetiştiren besiciler, bölge genelinde bu yıl etkili olan kuraklığın herkesi etkilediğini söyledi. Kuraklığın sadece çiftçileri değil besicileri de mağdur ettiğini belirten Yağmurlu Köyü Çobanı Hayrettin Ataş, meralarda ot miktarının az olduğu ve 1000 keçi-koyundan oluşan sürünün tam doyamadığını belirtti. Meralardaki otların yağış azlığından etkilendiği ve hayvanları otlatma konusunda sıkıntı çektiklerini belirten Ataş; “Bu sene önceki yıllara oranla yağış az oldu. Kış, kurak geçti, bahar ayları da kurak geçti dolayısıyla ot yeşermedi, boy atmadı” dedi.

“HAYVANLAR TAM DOYMUYOR”
3 Yıldır Yağmurlu köyünde çobanlık yapan Ataş, şunları kaydetti: “Meralarda hayvanlar tam doymuyor. Önceki yıllarda kuraklık olsa da dağlar da kar olurdu. Sason-Mereto Dağı’nda şimdiden kar eridi. Otlar belli seviyede yeşermeyince sıkıntılar da beraberinde geldi. Bizler kalitesiz otları değerlendiriyoruz. Bir başka deyimle otu, ete çeviriyoruz. Ne yazık ki meralarda umduğumuzu bulamadık. Kışın kurak geçmesi dağlardaki ot miktarını da etkiledi. Şimdiden hayvanlara ekstra yem veriyoruz. Çiftçiler gibi besicilere de destek verilmeli.” (Batmancagdas)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Hayvan otlatma kavgasında kan aktı

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Üreticiye icra şoku!

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Sürüsüne TIR çarpan yetiştiricinin bayramı zehir oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar