Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Yetiştiricilerin dikkatine! Öldürücü virüs giderek yayılıyor…

Şanlıurfa’ya Suriye üzerinden geldiği düşünülen enfeksiyon, besicileri vurdu. Büyük ve küçükbaş hayvanlar arasında yayılan virüs, bölgede 3 gün adı verilen hastalığa neden oluyor. İlk olarak sınır ilçesi Ceylanpınar’da görülen ve giderek yayılan virüsün taşıyıcısı ise sokucu sinekler. Uzmanlar, hayvanların telef olmasına yol açan öldürücü virüs konusunda besicileri uyarıyor.

Mısır ve İsrail’den yayıldığı iddia edilen Bovine Ephemeral Fever (BEF), hayvanların telef olmasına açıyor. Öldürücü etkisi olan virüs, bulaştığı hayvanlarda yüksek ateş, kaslarda sertlik, topallık ve kas titremeleri gibi belirtiler gösteriyor.

Yaklaşık 2 ay önce Urfa’da görülmeye başlayan virüs, giderek yayılıyor. Taşıyıcısı sokucu sinekler olan virüse karşı önlem almak zor. Kentte ilk olarak sınır ilçesi Ceylanpınar’da görüldüğü belirtilen virüsün Suriye üzerinden geldiği düşünülüyor. Bölgede “3 gün” ismi verilen hastalığa yol açan virüs, bulaştığı bazı hayvanların telef olmasına neden oldu.

BÖLGEDE SIK RASTLANIYOR
Salgına Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sık rastlandığını söyleyen Veteriner Hekim İsmail İdkin, “Salgından etkilenen bölgelerde ciddi ekonomik kayıplar yaşandı. Et ve süt sığırcılığı işletmelerinde yüksek verimli hayvanlarda kondisyon kaybı, süt veriminde düşüş meydana gelir” diye konuştu. “Enfeksiyonun taşıyıcısı sokucu sineklerdir” diyen İdkin, şöyle devam etti: “Hastalığı atlatan sığırlarda antikor oluşmasına rağmen bölgemizde 2 ile 4 yıl arasında salgınlar görülmektedir. Salgın ilk olarak Ceylanpınar ve sınırından geçmiş bulunmakta ve şuanda da hastalık görülmektedir. Bu konuda veteriner hekimlerimiz canla başla çalışarak bölgemizde yaşayan halkımıza yardımcı olmaktadır.”

“MUTLAKA VETERİNER HEKİME DANIŞSINLAR”
Hayvanların hastalık semptomları gösterdiğinde mutlaka veteriner hekimlere danışılması gerektiğini vurgulayan İdkin, “Genel hastalık semptomları görüldüğünde kesinlikle bir veteriner hekime tanışılmalı ve müracaat edilmelidir. Hastalık öncesi aşılama yapılıyor bölgemizde de genel aşıların yetersiz olduğundan dolayı ve sokucu sineklerin önüne geçilmediğinden dolayı sıkıntılar oldu ve salgın haline geldi” ifadelerini kullandı.

“HAYVANLARIN YÜZDE 60’I HASTALIĞI GEÇİRDİ”
İdkin, virüsün yol açtığı 3 gün hastalığını Şanlıurfa’daki büyük ve küçükbaş hayvanların yüzde 60’nın geçirdiğini belirtti. Ölüm oranlarını da açıklayan İdkin, şunları söyledi: “Bölgemizdeki hayvanların yüzde 60 ile 70’i geçirdi. Yüzde 3 ölüm oranına rastladık, yani ölüm az seyretti bölgemizde. Ben bunu da veteriner hekimlerin özverilerine bağlıyorum çünkü ellerinden geleni yaptılar.”

“İSRAİL VE MISIR’DAN ÇIKTI”
İdkin, hastalığın kaynağını Mısır ve İsrail olduğunu açıklayarak şu ifadelere yer verdi: “Salgın İsrail ve Mısır ülkelerinde çıktı Bulaşma çok fazla oldu bölgemizde özelikle ilçelerin yüzde 80’ni geçirdi yani. Bölgemizde spesifik bir hastalık yani 2 ile 4 yıl arasında görülüyor. Hastalığın kökeni Mısır ile İsrail ülkelerinden geliyor, Şanlıurfa’ya da Suriye sınırından gelmiştir.” (Ali Güzel/Ahmet Durmuş-Urfanatik)

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Tarım-ÜFE’nin yüzde 20.20 arttığı açıklandı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Amcası, köpeğini tüfekle vuran çobanın isyan etti

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Sele kapılan 64 koyun telef oldu

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar