Bizimle İletişime Geçin

Güncel

Yetiştiriciye 100 bin koyun dağıtılacak

İlki Tokat’ta gerçekleştirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi Çorum’da da hayatı geçiriliyor. Proje kapsamında Çorum’da da çiftçilere 100 bin koyun dağıtılacak.

Proje ile ilgili parti binasında bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK üyesi Ahmet Sami Ceylan, Ziraat Bankası ile küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve küçükbaş hayvan varlığının artırılması amacıyla iş birliği protokolü imzaladığını açıkladı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Ziraat Bankası arasında imzalan işbirliği kapsamında Çorum ve ilçelerinde halen koyun yetiştiriciliği yapan, yada daha önce koyun yetiştirmiş ama Çorum’da yaşayan, asgari 100 baş koyun için ağıl kapasitesi ve bakım şartları uygun üreticilere 100 koyun dağıtılacak. Projeden yararlanmak isteyen Çorumlu çiftçiler için Ziraat Bankası’ndan uygun koşullarla kredi imkanı sunulduğunu belirten Ceylan; “Ziraat Bankası, projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla kredi kullandıracak. Bu kapsamda, damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandıracak. Her üretici 150 bin liraya kadar kredi kullanabilecek. Üreticilerimiz 100 bin liraya kadar %0 faiz ile kredi kullanabilecek. 50 bin lira için de %4 faiz ödeyecek.” dedi.

Söz konusu projeyle gerekli damızlık hayvan ihtiyacının karşılanması hedeflendiğini kaydeden Ceylan; “Hedefimiz 30 milyon olan küçükbaş hayvan sayısını 80 milyona çıkararak kırmızı et açığımızı kapatmaktır.” diye konuştu.

Proje için meraların ıslah edilmesi gerektiğini belirten Ceylan; “100 koyunu alacak üreticilerimizin kar etmesinin yolu mera alanlarının artırılmasından geçiyor. Hayvan yetiştiriciliğinde en büyük girdi yemdir. Bunun için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün meraları ıslah etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Projenin Çorum çiftçisine büyük katkılar sağlayacağına inandıklarını aktaran Ceylan; “Proje için başvurular önümüzdeki ay başlayacak. Tüm çiftçilerimizi ve yetiştiricilerimizi proje hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak üzere İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine davet ediyoruz” dedi.

Toplantıda AK Parti İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, İl Genel Meclis Başkanı Osman Günay, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Çorum Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Birol Alanbay, Kadın Kolları Başkanı Meryem Demir, Gençlik Kolları Başkanı Fatih Temur da hazır bulundu. (Çorum Hakimiyet Gazetesi)

“Kangal Akkaraman’da hedef: Orta Doğu” haberi için tıklayınız…

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Koyun otlatırken uçuruma düştü!

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yaklaşık 200 metrelik uçuruma düşen çoban, ekiplerin büyük çabaları sonucu 4 saatte kurtarıldı. Ekipler yaralıyı metrelerce sedyede taşıyarak hastaneye ulaştırılmasını sağladı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde saat 13.30 sıralarında koyunlarını otlatan M.A. isimli çoban bir anlık dikkatsizlik sonucu yaklaşık 200 metrelik uçuruma düştü. Osmanlı Deresi’ne doğru düşen çobanı gören vatandaşlar durumu ekiplere haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye, AFAD, Jandarma, Alaşehir Belediyesi Zabıtası ve 112 ekibi gelirken, bölgenin çok dik ve sarp olması aynı zamanda da sağanak yağış nedeniyle zor anlar yaşadı.

Yaralıya ulaşmak için birçok yol deneyen ekipler iş makinesi ile dere yatağından açılan yol sayesinde yaklaşık 4 saat sonra yaralı çobana ulaştı. Bacaklarında kırıklar olan çoban sedyeyle metrelerce taşınarak ambulansa ulaştırıldı. Çevredeki vatandaşların da kurtarmak için adeta seferber olduğu M.A.’nın bilincinin açık olduğu ve bacaklarında kırıklar olduğu tespit edildi. M.A. Salihli Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Jandarma olaylı ilgili araştırma başlattı.

Okumaya Devam Et

Güncel

Tek gözlü keçi “mucize” olarak görülüyordu…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et

Güncel

Köpeklerin keçi avı kameralara yansıdı…

(daha&helliip;)

Okumaya Devam Et
Advertisement

Çok Okunanlar