Yörüklerden öğrenecek çok şeyimiz var…

Mersin’de bulunan ve Türkiye’nin son konar-göçerleri olan Sarıkeçililer’den Özgül adında bir keçi çobanı, kendisiyle konuşmak isteyenlere röportaj verdi. Eşini trafik kazasında kaybederek ellerindekiyle yetinmeyi felsefe edinen genç kadının mutluluğa dair söyledikleri, ders niteliği taşıdı.

ÇOCUĞUNA ÖZGÜR BİR YAŞAM SUNUYOR
Yayla’da kızı Berra ile vakit geçiren Özgül, çocuğuna hiçbir kısıtlama getirmeden içinden geldiği gibi yaşamasını sağlıyor.

“BERRA OLMASAYDI, BIRAKIRDIM HER ŞEYİ”
Kızı ile hayata tutunduğunu belirten Özgül, “Olmayana takılıp da olanları da kaybetmek istemedim…. İnsan böyle düşünüyor artık. Güçsüzlüğüm Berra olmasaydı bırakırdım her şeyi. Hani bir belki mağarada yaşayamazdım ama, mağarada yaşayan kadar her şeyi bırakırdım ama Berra’nın yüzüne bakınca hepsi tamam diyorum.” ifadelerini kullandı.

YÖRÜK KADININDAN MUTLULUK TANIMI
Nefis peşinde koşmanın mutluluk getirmeyeceği mesajını veren Özgül mutluluğu, “İnsanın hiçbir istediği olmasa umutsuz bir yaşam olur ama her zaman da bu olsun, şu olsun, nefis peşinde de koşulmaz. İlkel bir felsefe, düşünce değil bu. Karnın doyuyorsa, sevdiklerin de yanındaysa gerçekten mutlu bir insansındır” ifadeleriyle anlattı.

Bozkır yaylasındaki kıl çadırlarındaki yaşamını Kültür Kervanı’na anlatan Özgül ve kızı Berra, ülkedeki son konar-göçer yaşam biçimini sürdüren 180 haneli Sarıkeçili yörük ailelerden sadece biri. (Ensonhaber)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir